Opozici se nepodařilo zamítnout schůzi ke služebnímu zákonu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pravicové opozici se nepodařilo dnes dopoledne zamítnout program sněmovní schůze, na níž budou poslanci jednat mimo jiné o novele služebního zákona. Projednání předlohy v úvodním kole si dal prezident Miloš Zeman jako podmínku pro jmenování nové vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Poslanci TOP 09 a Starostů a ODS ji nazývají "lex Babiš". Debata o návrhu pořadu mimořádné schůze trvala déle než hodinu. 

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna,zdroj: isifa/Lidové noviny/VIKTOR CHLAD

"Prezident vznesl právně zcela nesmyslnou a nebezpečnou podmínku a Poslanecká sněmovna této podmínce zcela pobuřujícím způsobem vyhovuje," uvedl šéf poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek. Rovněž podle předsedy ODS Petra Fialy je novela služebního zákona jediným důvodem pro svolání schůze. "Má umožnit, aby se pan kolega (Andrej) Babiš stal členem vlády," řekl Fiala v souvislosti s tím, že šéf hnutí ANO jako kandidát na vicepremiéra a ministra financí by měl problém získat čisté lustrační osvědčení. 

Šéf frakce ANO Jaroslav Faltýnek oponoval tím, že přijetí služebního zákona nemá podle něho nic společného s lustračním zákonem. Hnutí před volbami jasně deklarovalo, že rychle předloží normy požadované iniciativou Rekonstrukce státu, uvedl. 

Podle šéfa lidoveckých poslanců Mariana Jurečky nemá zákon na jmenování vlády vliv, když účinný má být až od příštího roku. Podotkl, že předchozí kabinety Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS) služební zákon z roku 2002 navzdory deklaracím nezměnily a neuvedly v účinnost. Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák řekl, že tehdy pro služební zákon, který po ministrech nevyžaduje lustrační osvědčení, hlasoval jako představitel KDU-ČSL i Kalousek

Za zrušení lustračního zákona se přimlouval předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Označil ho za relikt éry po listopadu 1989. KSČM příslušný návrh podala, a pokud by byl podle Kováčika schválen, nynější diskuse by se nemusely konat. 

Na programu mimořádné schůze svolané na žádost koaličních poslanců jsou i předlohy o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, zavedení centrálního registru smluv na internetu a zprůhlednění schvalování zákonů ve Sněmovně.

Tagy: sněmovna opozice novela zákona

Zdroje: ČTK