ODS skončí po debaklu ve Zlíně v opozici, a to i s ČSSD

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Koaliční smlouvu ve Zlíně uzavřou TOP 09, STAN, M.O.R., KDU-ČSL, Věci veřejné a Zlínské hnutí nezávislých. Všechny subjekty podepsaly v neděli večer společné prohlášení.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Primátorem se tak zřejmě stane lídr společné kandidátky TOP 09 a STAN Miroslav Adámek. V opozici se ocitnou ČSSD, ODS a KSČM. Dosavadní zlínská primátorka Irena Ondrová (ODS) se vzdá mandátu městského zastupitele, jenž teď získala. Reaguje tak na výsledek voleb ve městě i výsledek ODS. 

Ondrová označila kampaň politických rivalů "za lživou a agresivní". "Osobně mám naprosto čisté svědomí a jsem přesvědčena, že jsem pro město Zlín odvedla mnoho dobré práce," uvedla. V zastupitelstvu ji nahradí Ondřej Andrys. 

Adámek: Paní primátorka pochopila

"Podle mě paní primátorka (Ondrová) pochopila," komentoval informaci o odchodu Ondrové z komunální politiky Adámek. 

Vítěz voleb ve Zlíně TOP 09 a STAN se subjekty M.O.R., Věci veřejné, Zlínské hnutí nezávislých (ZHN) a KDU-ČSL podepsal společné prohlášení, že společně uzavřou koaliční smlouvu.

Podle nich má být založena především na podpoře demokracie, omezení korupce, podpoře životního stylu občanů a zdravého životního prostředí, posílení významu obecní samosprávy, podpoře vzdělávání, rozvoji občanské vybavenosti a neziskového sektoru. 

Zlínská výzva proti velké koalici

Vítěz voleb od počátku hlásal, že o koalici bude nejprve jednat se signatáři Zlínské výzvy, tedy dohody o zamezení vzniku velké koalice. Až na KDU-ČSL ji podepsali před volbami zástupci všech politických stran vznikající koalice. Lidovci se přitom na velké koalici v minulém volebním období podíleli.

"KDU-ČSL je strana, která je schopná spolupráce. Od začátku byla také nakloněná pro změnu ve Zlíně, sama se hlásí do 'Koalice pro změnu', jak jsme nazvali tuto pracovní skupinu," řekl k účasti lidovců Adámek. 

Lidovecký lídr a dosavadní primátorčin náměstek Miroslav Kašný je s výsledky jednání spokojený. Koaliční potenciál lidovců přitom není nijak velký. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají pouze tři křesla. "Náš program je dobře známý, takže se nebojíme, že bychom se v koalici ztratili," řekl Kašný. 

Vítěz voleb TOP 09 a STAN obsadí 11 křesel, M.O.R získal sedm mandátů. Stejný počet má i třetí ČSSD. ODS obsadí šest křesel. Lidovci a komunisté lidovci tři, po dvou mandátech mají ZHN a Věci veřejné.

Tagy: ČSSD opozice Zlín

Zdroje: ČTK