Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Odborník nadnesl další scénář: Jak by si mohl Nečas koupit rebely

Odborník nadnesl další scénář: Jak by si mohl Nečas koupit rebely
Petr Nečas | zdroj: Mediafax

Po vyhlášení výsledků volby předsedy ODS působil staronový šéf strany Petr Nečas, jako kdyby se za ním delegáti sešikovali div ne jako jeden muž. Přitom pro víc než čtyřicet procent z nich byl už v čele nepřijatelný. Na kongresu se podle politologa Josefa Mlejnka o ničem nerozhodlo a bude na rebelech, jak naloží s třicetiprocentní podporou Ivana Fuksy.

Všechno jen ne drtivé vítězství přinesla Petru Nečasovi volba předsedy na kongresu ODS v Brně. V euforii z obhajoby funkce se premiér nechal unést výroky o silném mandátu, kterého se mu dostalo od delegátů, ale přitom téměř 41 procent z nich ho nevolilo. „Když ho tolik delegátů za předsedu nechtělo, tak to kdovíjak silný mandát není. Rozhodně je menší, než by se mohlo z Nečasových slov zdát,“ glosuje pro ParlamentníListy.cz výsledek předsednické volby politolog Josef Mlejnek.

Podobně se na Nečasovo znovuzvolení do čela nejsilnější koaliční strany bude zřejmě pohlížet i v táboře klíčového vládního partnera. „Mám obavy, že tento výsledek není zárukou budoucí stability ODS jako našeho koaličního partnera,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Tohle vítězství znamená pro dění ve sněmovně velmi málo. ODS si nedokázala přiznat že už nemá sílu ani schopnosti vládnout. Skoro žádná sebereflexe. Nejhorší bude, jestli se začnou kupovat přeběhlíci. Zlé je, pokud Kuba má být náhradník na premiéra. Pak se z tohoto ochrnutí jen tak nevyhrabeme. Bude pokračovat hrůza bez konce,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz místopředseda sněmovny i ČSSD Lubomír Zaorálek.

Zdroje: