Dnes je pondělí 23. května 2022., Svátek má Vladimír
Počasí dnes 23°C Polojasno

Odborníci z OECD radí Česku jak ven z ekonomické krize

Odborníci z OECD radí Česku jak ven z ekonomické krize
zdroj: Mediafax

Premiér Jan Fischer během úterý jedná s generálním tajemníkem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángelem Gurríou. Rozhovory mají přinést doporučení organizace v boji proti ekonomické krizi v Česku a zadlužování státu.

Jak předseda vlády Jan Fischer již předběžně uvedl, Česká republika se bude závěry OECD zabývat a jejich výsledky „zakomponuje" do plánu vlády proti krizi.

„Jaká bude poltická situace po volbách, to zatím nevíme, ale myslím, že je dobré čekat na výsledky OECD. Není to rozhodně organizace s vysáklým potenciálem, jak se někdy tvrdí, " podotkl Fischer na brífinku, kde vystoupil spolu s Ángelem Gurríou.

A co odborníci z OECD radí Česku? Například zvýšit daň z nemovitostí, zrušit nevyhovující zákony a hlavně se nebát je radikálně prosadit. Vláda, která vzejde z květnových voleb by také podle OECD měla rychle sestavit ambiciozní plán výdajových škrtů. Jen tak prý Česká republika po přestálé krizi dožene vyspělé ekonomiky zemí OECD. Vláda by měla také zasáhnout do některých dávek sociální pomoci a nebát se je snížit.

Návrhy se nehodí do programu stran

Využít některé náměty z hodnotící zprávy OECD bude ale podle analytiků pro budoucí vládu velmi obtížné. Řada návrhů jde totiž přímo proti programům některých politických stran. Bez větších problémů je pro všechny strany akceptovatelné pouze stanovení termínu přijetí společné evropské měny.

Nová vláda by podle OECD měla také stanovit závazný termín, kdy by země chtěla vstoupit do eurozóny, tedy termín přijetí eura. Tvrdé podmínky konsolidace a dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí které přijetí eura podmiňují totiž přispějí k tomu, že země začne urychleně a bez odkladů konsolidovat veřejné finance a spořit, uvádí zpráva. Termín přijetí eura také prý pomůže vyvinout potřebný tlak na přijímání nutných reforem.

Sjednotit daně

Podle názoru OECD by měla dále vláda usilovat o sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty v jedinou sazbu. Zrušit by se měla i většina výjimek z placení této daně.

OECD dále doporučuje ke zvýšení příjmů státu provést reformu ekologických daní, včetně zavedení daně z emisí skleníkových plynů a přechodu z bezplatného přidělování emisních povolenek na aukční prodej v rámci systému proobchodování s emisními povolenkami.

www.parlamentnilisty.cz