Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Nositel Nobelovy ceny urazil ženy, rezignoval na svůj post na univerzitě

Nositel Nobelovy ceny urazil ženy, rezignoval na svůj post na univerzitě
Sir Tim Hunt urazil ženy-vědkyně, odstoupil kvůli tomu z postu čestného profesora | zdroj: Profimedia

Britský vědec a nositel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu z roku 2001 Tim Hunt odstoupil ze své funkce čestného profesora londýnské University Collage (UCL) poté, co se na něj snesla kritika kvůli jeho sexistickým slovům. Na vědecké konferenci totiž mluvil o tom, že ženy jsou v laboratořích jen přítěží, informoval server BBC.

Biochemik na světové konferenci vědeckých novinářů vystoupil se slovy, že ženy do laboratoří společně s muži nepatří. "Dovolte mi, abych vám popsal své problémy s ženami. Když jsou v laboratoři, stávají se tři věci: zamilujete se do nich, ony se zamilují do vás a když je kritizujete, rozpláčou se." 

Hunt, který byl v roce 2006 pasován na rytíře, se hájil tím, že svá slova myslel sice vážně, ale použil je na odlehčení. "Je mi ale líto, co jsem řekl. Bylo to v přítomnosti tolika novinářů velmi hloupé," omluvil se pak ve vysílání BBC s tím, že chtěl jen popsat své vlastní zkušenosti.

Omluvy mu ale nepomohly, protože se na něj snesla silná kritika veřejnosti. Vědec proto odstoupil ze své funkce čestného profesora fakult přírodních věd na UCL. "Univerzita může potvrdit, že sir Tim Hunt odstoupil ze své pozice čestného profesora v návaznosti na komentáře, které měl na světové konferenci vědeckých novinářů 9. června vůči ženám. Protože UCL byla první univerzitou v Anglii, která umožnila ženám studovat za stejných podmínek jako mužům, věříme, že tento krok je v souladu s naším závazkem k rovnosti žen a mužů," uvedla univerzita v tiskovém prohlášení. 

Zdroje: