Indická 'charita' prodávala ukradené novorozence. Až za 200 tisíc korun
11. 6. 2015 – 9:38 | Zpravodajství | roj

Policie v indické metropoli Dillí zadržela tři členy gangu, který vystupoval jako falešná charita a z místních nemocnic kradl novorozence. Ty skupina prodávala bezdětným párům až za 550 tisíc rupií (208 tisíc korun).
Dvě děti policie zachránila během zátahu v kancelářích údajné charity, zatím se podařilo zjistit, že prodali nejméně 24 novorozenců a batolat. K jejímu odhalení přispěli policista a policistka, kteří se vydávali za bezdětný pár usilující o adopci. Policie se nyní snaží najít už prodané děti v naději, že se alespoň některé podaří vrátit jejich rodičům.
Únosy a prodej dětí jsou v Indii dlouhodobým problémem. Děti nekončí jen u bezdětných párů, ale mnohé z nich jsou prodány jako levná pracovní síla bezskrupulózním zaměstnavatelům.
Na podvodech se podílely také soukromé kliniky v Dillí, které ženy, jež si chtěly koupit miminko, přijaly k údajnému porodu - a pak jim vystavily falešný rodný list.
Odborníci uvádějí, že díl viny nese i indická byrokracie, která zpomaluje a značně znesnadňuje proces legální adopce dětí. Na černém trhu se objevují také děti z velmi chudých rodin, které je prodávají, pokud nejsou schopné je samy uživit.
V Indii je odhadem 30 milionů sirotků. Ale v roce 2013 bylo legálně adoptováno jen 4354 dětí, a v roce 2014 dokonce jen 2500, uvádějí zdroje centrálního vládního úřadu pro adopce.