Indická 'charita' prodávala ukradené novorozence. Až za 200 tisíc korun

- Aktuality autor: roj

Policie v indické metropoli Dillí zadržela tři členy gangu, který vystupoval jako falešná charita a z místních nemocnic kradl novorozence. Ty skupina prodávala bezdětným párům až za 550 tisíc rupií (208 tisíc korun). 

Gang kradl novorozence přímo z nemocnic (ilustrační snímek)

Gang kradl novorozence přímo z nemocnic (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Dvě děti policie zachránila během zátahu v kancelářích údajné charity, zatím se podařilo zjistit, že prodali nejméně 24 novorozenců a batolat. K jejímu odhalení přispěli policista a policistka, kteří se vydávali za bezdětný pár usilující o adopci. Policie se nyní snaží najít už prodané děti v naději, že se alespoň některé podaří vrátit jejich rodičům.

Únosy a prodej dětí jsou v Indii dlouhodobým problémem. Děti nekončí jen u bezdětných párů, ale mnohé z nich jsou prodány jako levná pracovní síla bezskrupulózním zaměstnavatelům.

Na podvodech se podílely také soukromé kliniky v Dillí, které ženy, jež si chtěly koupit miminko, přijaly k údajnému porodu - a pak jim vystavily falešný rodný list.

Odborníci uvádějí, že díl viny nese i indická byrokracie, která zpomaluje a značně znesnadňuje proces legální adopce dětí. Na černém trhu se objevují také děti z velmi chudých rodin, které je prodávají, pokud nejsou schopné je samy uživit.

V Indii je odhadem 30 milionů sirotků. Ale v roce 2013 bylo legálně adoptováno jen 4354 dětí, a v roce 2014 dokonce jen 2500, uvádějí zdroje centrálního vládního úřadu pro adopce.

Tagy: Indie zahraničí adopce prodej děti děti a rodina

Zdroje: ČTK