Netanjahu navrhl zmírnění blokády pásma Gazy

- Aktuality autor: red

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek navrhl zmírnění blokády pásma Gazy. Přístavy v pásmu by mohly monitorovat mezinárodní síly. Netanjahu to řekl v izraelské televizi.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ve zprávě stanice Channel 2 bylo dále řečeno, že Netanjahu už údajně nastolil tuto ideu v rozhovorech se zvláštním vyslancem pro Blízký východ Tonym Blairem. Bývalý britský premiér byl do této mise jmenován takzvaným blízkovýchodním kvartetem (OSN, EU, Rusko a USA) v roce 2007. 

Vládní činitelé podle Reuters informaci izraelské televize odmítli komentovat. Netanjahu se údajně má ještě ve čtvrtek večer sejít s hlavními ministry svého kabinetu. 

Nejmenovaný zdroj blízký premiérovu úřadu agentuře Reuters řekl, že podle zmíněného plánu by síly OSN měly provádět kontrolu zboží určeného pro pásmo Gazy při tranzitu v izraelském přístavu Ašdod. Pomáhaly by tak při uplatňování zbrojního embarga uvaleného Izraelem na palestinskou enklávu poté, co se v ní v roce 2007 zmocnilo vlády radikální islamistické hnutí Hamas. 

Izrael by i nadále trval na zákazu dovozu do pásma zbraní a zboží jako ocel a beton, kterého by podle něj mohl vládní Hamas využít k vojenským účelům. 

Po pondělním zásahu izraelských komand proti flotile šesti lodí vezoucích humanitární pomoc pro Palestince v pásmu Gazy, čelí Izrael přívalu kritiky. Jejím terčem je nejen tvrdost zásahu, při němž bylo zabito osm tureckých občanů a jeden aktivista s dvojím tureckým a americkým občanstvím, nýbrž i sám fakt námořní blokády pásma.

Zdroje: ČTK