Německo se bouří kvůli zákonu, který umožňuje prodávat data občanů

- Aktuality autor: red

Na německé politické scéně vyvolal pozdvižení zákon, který umožňuje úřadům za úplatu předávat firmám osobní údaje Němců. Norma čelí kritice z mnoha stran; distancovala se od ní dnes i vláda, která ji předložila. K internetové petici proti ní se během několika hodin připojilo přes 60.000 lidí. Pikantní je mimo jiné i fakt, že návrh schválily bez debaty dvě desítky poslanců v době, kdy němečtí fotbalisté koncem června bojovali s Itálií na mistrovství Evropy o postup do finále a dění v parlamentu v Německu prakticky nikoho nezajímalo.

"Ořezáním občanských práv v turbo tempu" nazval server spiegel.de večerní hlasování hrstky německých zákonodárců, kterým na projednání úpravy stačilo pouhých 57 vteřin. Souhlasili s tím, že nahlašovací úřady by měly v budoucnu moci za poplatek pět až 25 eur (zhruba 130 až 640 Kč) poskytovat soukromým společnostem jména a adresy občanů, jimž zákon dává jen omezené možnosti, jak tomu zabránit.

Lobby reklamního průmyslu zvítězila

"Je to dárek pro reklamní průmysl," varoval spolkový pověřenec pro ochranu dat Peter Schaar. "Není možné, aby data, která stát povinně shromažďuje, byla za peníze a bez souhlasu dotčených dál předávána," dodal Schaar a vyzval k návratu k původnímu znění návrhu zákona. Ten povoloval prodej osobních dat lidí firmám jen s jejich výslovným písemným souhlasem. Vláda tak chtěla dát možnost komunálním úřadům vylepšit si rozpočet.

Poslanecký výbor pro vnitřní záležitosti však tuto pasáž změnil tak, že úřady nebudou moct sdělovat údaje jen o těch občanech, kteří s tím aktivně vyjádří nesouhlas. Pokud by si navíc nějaká společnost chtěla pouze ověřit nebo aktualizovat svou databázi, předání dat by nešlo zabránit vůbec.

Normu, která má platit od roku 2014, musí ještě schválit druhá parlamentní komora, kde ji chce zablokovat opozice. K jejímu zastavení ve Spolkové radě politiky vyzývá i internetová petiční akce pod heslem "Moje data nejsou žádné zboží", kterou od dnešní spuštění podpořilo už přes 60.000 Němců.

Občané, rozlučte se se svými právy

"Předávání dat bez možnosti vyjmutí občanů nebudeme podporovat. Každý občan musí mít možnost účinně se bránit obchodu se svými osobními údaji," prohlásil sociální demokrat Peter Friedrich.

K masivní kritice zákona se připojil i svaz měst a obcí či němečtí ochránci práv spotřebitelů. Mluvčí vlády Steffen Seibert v reakci na ni dnes oznámil, že koalice počítá s úpravou normy do původní podoby.

Tagy: svinstvo degenerace

Zdroje: ČTK