Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Nejdelším tunelem na světě projely první vlaky. Vede pod Alpami

Nejdelším tunelem na světě projely první vlaky. Vede pod Alpami
Gotthardský tunel je nejdelší a nejhlubší na světě | zdroj: Profimedia

Ve Švýcarsku se otevřel nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě. Stavba pod Alpami měří 57 kilometrů a má zkrátit cestu mezi severem a jihem Evropy.

Pro Švýcarsko jde o historický okamžik. Tunel, který začíná u města Ersfeld a končí u obce Biasca nedaleko italských hranic, se stavěl 17 let a na jeho ražbě se podílelo 2500 horníků. Částečně vede pod horou, která má nadmořskou výšku přes 2500 metrů.

Náklady na takzvanou Gotthardskou trať dosáhly asi 12 miliard švýcarských franků, tedy v přepočtu více než 370 miliard korun. Cestu z Curychu do Milána zkrátí až o hodinu.

Tunel je zatím ve zkušebním provozu, ten běžný začne od prosince. Postupně by jím mělo projíždět denně až 300 vlaků, a to rychlostí až 270 kilometrů za hodinu.

"Je to obrovský krok pro Švýcarsko, stejně jako pro naše sousedy i celý kontinent," prohlásila švýcarská ministryně dopravy Doris Leuthardová.

Slavnostního otevření se kromě švýcarských politiků zúčastnili například i německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Matteo Renzi či francouzský prezident Francois Hollande.

Trasu si kromě politiků mohli projet i fanoušci železnice. Vláda dala k dispozici tisíc míst v prvních vlacích. Zájem předčil očekávání – přihlásilo se zhruba 140 tisíc zájemců a nakonec tak o šťastlivcích musel rozhodnout los. 

O Gotthardském železničním tunelu vznikl i dokumentární film.

 

 

Zdroje: