Nejchladnější noc letošní zimy: Na Kvildě naměřili -39,4°C

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Česko má za sebou nechladnější noc letošní zimy. Na šumavské Kvildě bylo minus 39,4 stupně, rekordní mráz naměřila víc než polovina stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Silné mrazy si připsaly další oběti a na řadě míst přerušily dopravu. Například na koridoru v Plzni zastavilo vlaky prasklé vodovodní potrubí.

Psali jsme: Z kolejiště kluziště: Havárie vodovodního potrubí zastavila vlaky

Policisté dnes oznámili, že v posledních dnech v Ostravě umrzl šestašedesátiletý bezdomovec a v Praze dva muži. Na Třinecku byl ale i navzdory doposud nepříznivému počasí odvolán signál regulace, vyhlášený 27. ledna kvůli velké koncentraci prachu v ovzduší.

Mrazy vydrží podle meteorologů déle, než se čekalo, zřejmě ještě dva týdny. A ve druhé polovině tohoto týdne pravděpodobně teploty klesnou až ke čtyřicítce. Výrazně se tak přiblíží se dosud nepřekonanému českému teplotnímu rekordu minus 42,2 stupně Celsia, naměřenému 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic.

Silné mrazy ohrožují zdraví lidí, hlavně starších a nemocných nebo dětí. V největším nebezpečí jsou bezdomovci. Jen za poslední týden, kdy panovaly nejsilnější mrazy, mělo pravděpodobně počasí na svědomí zhruba dvě desítky úmrtí.

Města se snaží bezdomovcům pomáhat

Dnes například pražští záchranáři oznámili, že v sobotu nalezli v Mukařovského ulici ve Stodůlkách mrtvého dvaačtyřicetiletého muže a krátce před nedělní půlnocí vyjížděli k šestapadesátiletému muži na křižovatku ulic Havlíčkova a Na Florenci. Oba muži pravděpodobně zemřeli kvůli podchlazení, ale zatím není jasné, zda se jednalo o lidi bez domova. Šestašedesátiletý muž, který umrzl koncem minulého týdne v chátrající chatce v Albrechticích na Karvinsku, však určitě byl bezdomovec. Další muž bez domova umrzl o víkendu v zahradní chatce v brněnské městské části Chrlice.

Města se snaží bezdomovcům pomáhat, v Praze například o víkendu vyrostl už třetí stan, kde mohou přenocovat. Celkové počty bezdomovců však v mnohých městech přesahují kapacity ubytovacích zařízení.

Velké problémy způsobuje mráz v dopravě, zejména na železničních tratích. Na několika tratích byl dnes omezen provoz kvůli lámajícím se kolejím, ale asi největší potíže vyvolal prasklý vodovod v Plzni. Z potrubí v areálu Škodovky vytekla voda na frekventovaný železniční koridor z Plzně na Cheb, zmrzla a znemožnila průjezd vlaků. Musela být zavedena náhradní autobusová doprava, ale zpoždění dosahují maximálně 15 minut. Podle webu Českých drah bude odstraňování následků havárie trvat nejméně do 17:00.

Meteorologové odvolali signál regulace pro Třinecko

Rekordně nízké teploty mají značný vliv i na chod motorových vlaků. Mráz zastavil několik osobních vlaků na Novojičínsku a Vysočině. Ačkoli používají dráhy speciální naftu a různá aditiva, tak se při hodně nízkých teplotách vylučuje z paliva parafín, který pak ucpává filtry v motorech.

Současné počasí ale nepřináší jen problémy. Meteorologové dnes dopoledne odvolali signál regulace pro Třinecko, který byl 27. ledna vyhlášen kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu v ovzduší. V lokalitě zůstává v platnosti signál upozornění, který varuje před možným vznikem smogové situace, a dál zůstává v platnosti signál regulace pro Ostravsko-Karvinsko.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu ráno klesly, přesto stále zůstávají nad limitem, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Na řadě míst už se denní hodnoty polétavého prachu dostaly pod dvojnásobek mezní hranice. Nejlépe na tom byla dopoledne Opava, kde bylo naměřeno 77 mikrogramů na metr krychlový. Naopak v Bohumíně na Karvinsku měřicí stanice ráno ukázala 134 mikrogramů na metr krychlový.

Tagy: Česko počasí mráz rekordy únor

Zdroje: ČTK