Dnes je neděle 17. ledna 2021., Svátek má Drahoslav
Počasí dnes -5°C Polojasno

Nečas unijního tajemníka chce, a to i partnerům navzdory

Nečas unijního tajemníka chce, a to i partnerům navzdory
Placeholder | zdroj: Archiv

Premiér Petr Nečas hodlá zřídit post státního tajemníka pro EU, ač s tímto krokem nesouhlasí TOP 09 ani Věci veřejné, své pevné rozhodnutí sdělil novinářům během návštěvy Berlína.

„Připadá mi to jako zbytečná hysterie, které ne zcela rozumím. Připadá mi, že dokonce ani návrh nečetli a kolegové z koaličních stran si ani nepřečetli koaliční smlouvu a vládní programové prohlášení. Tam je jednoznačně řečeno, že za koordinaci evropské politiky odpovídá premiér a že k tomu má k dispozici příslušný útvar na Úřadu vlády," řekl premiér deníku Právo na otázku, zda uvažuje o stažení návrhu.

Podvod na voličích

Předseda ODS Nečas dále vysvětlil, že je naprosto běžné, aby součástí vlády byl aparát, který by se zabýval unijními záležitostmi. Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek označil zavedení postu tajemníka, který by měl stejné pravomoci jako ministerský náměstek, za podvod na voličích.

„Určitě nebude mít pravomoci bývalého ministra, toto vnímám jako dominantně odborný post. A to, že tam musí být úzká komunikace s ministerstvem zahraničí, je naprosto jasné," upřesnil dále Nečas.

Je to moje záležitost

Premiér dodal, že v důsledku schválení Lisabonské smlouvy nebudou na jednání Evropské rady jezdit ministři, nýbrž právě ministerský předseda.

„Řekl bych i kacířskou myšlenku, která by se mohla zrealizovat za šest až osm let. Jsem dokonce přesvědčený, že by se stálé zastoupení v Bruselu mělo stát organickou součástí vlády na rozdíl od jiných ambasád, protože nejde o klasické velvyslanectví," uzavřel Nečas.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma