Nečas: Rádio Svobodná Evropa zbořilo informační zdi komunistického režimu

- Aktuality autor: red

Československé vysílání Rádia Svobodná Evropa (RFE) podle českého premiéra Petra Nečase sehrálo roli beranidla, které zbořilo informační zdi komunistického režimu. Podle slovenské premiérky Ivety Radičové by bylo potřebné i nyní v boji proti korupci.

Uvedli to dnes v Praze na konferenci k 60. výročí zahájení vysílání RFE do Československa.

"V atmosféře informační otevřenosti se nikdy nedaří lžím, ideologické zaslepenosti, pokoře vůči vrchnosti. Nejúčinnějším lékem proti zabedněnosti a největším povzbuzením pro demokratické tužby obyvatelstva bývá protržení informační blokády," uvedl Nečas.

Rádio Svobodná Evropa podle něj nebylo vnímáno jako zdroj úředně schválených informací, vzniklo z iniciativy americké administrativy. Podle něj obnovovalo vědomí civilizační sounáležitosti Čechů a Slováků se Západem navzdory komunistické propagandě, která zemi řadila k východnímu bloku. Připomenul, že i pouhý poslech stanice, kterou komunisté označovali za štvavou vysílačku, protože je opravdu štvala", byl přirovnáván k vlastizradě.

Svůj význam by RFE mělo i dnes

Slovenská premiérka Iveta Radičová krom vzpomínek na poslech RFE uvedla, že svůj význam by její vysílání v Česku i Slovensko mělo i dnes, kdy postkomunistickou část Evropy ohrožují korupce a skandály. "Možná bychom Rádio Svobodná Evropa opět potřebovali. Možná by umělo rychleji, pravdivěji, přesněji a objektivněji pojmenovat příčiny, a ne plavat po povrchu skandálních titulků. Jsem si jistá, že redaktoři "Svobodky" by v odkrývání korupce udělali kus dobré práce, jako to dokázali v časech svého působení," řekla Radičová.

Také ona připomenula, že poslech RFE přinesl do domovů malý ostrov svobody. Význam rádia byl podle ní i v tom, že díky šíření pravdivých informací zamezilo většímu počtu vykonstruovaných případů a poprav podobných případu Rudolfa Slánského nebo Milady Horákové.

RFE bylo založeno z iniciativy USA

Konferenci zahájila známá znělka československého vysílání Rádia Svobodná Evropa, které bylo zahájeno 1. května 1951, a ze záznamu hlas publicisty Ferdinanda Peroutky. Byl mezi prvními, kdo tehdy zpoza železné opony promluvil k Čechům a Slovákům. Uvedl mimo jiné, že pro jakýkoli svobodný hlas odkudkoli zatřese základy pyšné diktatury, v níž "každý může být obžalován, ale nikdo se nesmí hájit".

Rádio Svobodná Evropa bylo založeno v roce 1949 z iniciativy vlády Spojených států. První zkušební program za železnou oponu odvysílala stanice už v červenci 1950 z nákladního automobilu pohybujícího se kolem československých hranic. České vysílání se definitivně odmlčelo po více než půlstoletí 30. září 2002, důvodem byl nedostatek financí. Spojené státy potřebovaly v souvislosti s bojem proti terorismu peníze na rozšíření vysílání do jiných zemí.

Sídlem rádia byl více než 40 let západoněmecký Mnichov, až v roce 1995 se kvůli snížení nákladů přestěhovalo do Prahy. Předloni se z budovy bývalého Federálního shromáždění přesunulo do nového sídla v Praze 10 na Hagiboru.

Tagy: radičová

Zdroje: ČTK