Poslanci ODS budou volit vedení, osud Tluchoře je nejistý

- Aktuality autor: red

Vedení poslaneckého klubu ODS se bude volit už příští středu, a nikoli až v červnu, jak se původně očekávalo. O funkci by mohl přijít dlouholetý předseda frakce Petr Tluchoř. Někteří poslanci nejsilnější vládní strany ho kritizují za účinkování v době vládní krize.

Na termínu volebního zasedání se ve středu dohodlo předsednictvo klubu ODS, potvrdil dnes informaci serveru Parlamentní listy.cz poslanec Jan Vidím. "Protože červnová schůze sněmovny bude nesmírně náročná kvůli tomu, že přijdou nejvýznamnější reformní zákony, chceme, aby klub ODS měl nově zvolené předsednictvo ještě před ní," uvedl Vidím.

Tluchoř v čele frakce ODS vadí Věcem veřejným. Předsedkyně jejich klubu Karolína Peake už dříve uvedla, že má problém s ním komunikovat. Občanští demokraté říkají, že šéf jejich klubu musí mít silný mandát, ať to bude Tluchoř, nebo někdo jiný.

Tluchoře za krizí viděl i Klaus

Předseda klubu ODS byl podle Věcí veřejných člověkem, který spolu s bývalou šéfkou klubu VV Kristýnou Kočí chystal puč ve frakci nejmenší vládní strany. Při vládní krizi vystupoval vůči VV nejradikálněji a někteří poslanci ODS mu vyčítají, že nestál za premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem. Za krizí viděl "tluchořovskou kliku" v ODS i prezident Václav Klaus.

Vedení ODS ale trvá na tom, že příčinou krize byly politické praktiky faktického šéfa VV Víta Bárty. Někdejší ministr dopravy údajně dával některým vlastním poslancům peníze za loajalitu. Byli mezi nimi někdejší předsedkyně klubu VV Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka, podle kterých to byly úplatky. Bárta však tvrdí, že jim peníze půjčil. Na veřejnost se také dostal Bártův plán získat prostřednictvím politiky ekonomickou moc.

Tagy: tluchoř ODS vedení kluby

Zdroje: ČTK