Na horách sněží, v Jeseníkách napadlo od pátku dalších deset centimetrů

- Aktuality autor: Danica Klein

V nejvyšších moravskoslezských horách přibylo od pátku do dnešního rána dalších deset centimetrů sněhu. V nejvyšších místech tak už leží přes půl metru sněhu. Podle horských záchranářů se již vítr na horách utišil, a varování před hřebenovými túrami tak již neplatí.

V Jeseníkách i nadále platí první lavinový stupeň, má vzrůstající tendenci, řekl dnes šéf tamní horské služby Michal Klimeš. "Od pátečního odpoledne a v noci napadlo v průměru kolem deseti centimetrů sněhu. Silný vítr někde vytvořil návěje až 70 centimetrů, jinde je to naopak sfoukané na podklad. Během dopoledne se již vítr utišil, na Červenohorském sedle máme nyní mírný vítr nebo bezvětří," uvedl Klimeš.

V nejvyšších partiích hor na Ovčárně leží nyní podle informací horské služby kolem 55 centimetrů přírodního sněhu, v nižších polohách kolem 30 centimetrů. "Na sjezdovkách je 30 až 40 centimetrů sněhu, v areálech se mísil déšť se sněhem a nebyly podmínky pro zasněžování," doplnil Klimeš.

Čtěte také: Do Jeseníků mohou vyrazit běžkaři, upravují se stopy

V horách je podle záchranářů dnes střední návštěvnost. Lyžaři zamířili do středisek v Branné, Ramzové, na Červenohorské sedlo či do Karlova. Poprvé se rozjely první vleky také v nejvýše položeném lyžařském středisku v Česku na Ovčárně. "Sněhové podmínky jsou dobré, sněhu přibylo. Jede malý a velký Václavák. Chystáme otevřít další vleky, C a A. Na svátky by mělo být již vše v provozu," řekl dnes zástupce areálu Josef Figura mladší. Podotkl, že na Ovčárnu se dnes vydali si zalyžovat především Poláci.

Na své si přijdou již také běžkaři. "Dopoledne byla poprvé projeta rolbou trasa z Červenohorského sedla na Švýcárnu, kvůli větru tam byly popadané stromy, ale už se to uklidilo," podotkl Klimeš. Běžkaři mohou vyrazit i na ostatní trasy. Přes týden se již upravovala stopa mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Upraveny stopy jsou i v okolí Paprsku a Karlova. "Omezení pro pohyb v lesích a na hřebenech kvůli větru už není, běžkaři však musejí počítat s tím, že stopy mohou být místy zaváté a budou muset si je prošlápnout znovu," dodal šéf horských záchranářů.

V Jeseníkách stále platí první lavinový stupeň, podmínky pro túry jsou však převážně bezpečné. Podle informací na stránkách Horské služby www.hscr.cz při posledním sněžení doprovázeným silným větrem se na závětrných svazích Jeseníků uložilo větší množství nového sněhu. V těchto místech je předpoklad pro vznik deskových lavin.

Tagy: počasí Jeseníky sníh zima

Zdroje: ČTK