Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Myšlenky IS podporuje až 50 tisíc účtů na Twitteru

Myšlenky IS podporuje až 50 tisíc účtů na Twitteru
Boje se už dávno neodehrávají jen na bojištích, ale i na internetu (ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

Myšlenky radiálního islamismu a hnutí Islámský stát šíří podle nejnovější americké studie téměř 50 tisíc twitterových účtů. O studii organizace Brookings informoval britský server BBC.

Autoři studie se zaměřili hlavně na poslední tři měsíce uplynulého roku a podle nich existuje nejméně 46 tisíc účtů na Twitteru, které působí jménem Islámského státu. A to přitom ke konci roku Twitter zhruba tisícovku hlavních účtů islamistům zablokoval.

Tři čtvrtiny z účtů šíří své informace v arabštině, pětina pak v angličtině. Průměrně mají tisícovku followerů. Nicméně dosah může být kvůli sdílením příspěvků až v řádu milionů uživatelů sociálních sítí.

Nejčastěji příspěvky i jejich čtenáři pocházejí – podle očekávání – z Iráku, Sýrie a Saúdské Arábie.

Podle amerického experta na džihádistické skupiny Aarona Zelina se islamisté naučili velmi rychle používat sociální sítě jako hlavní informační kanál. Samotný Twitter však k náborům jako takovým příliš nepoužívají.

"Používají ho jako počáteční prostředek kontaktu. Nábor na Twitteru není zjevný. Většinou se pak vše odehrává prostřednictvím aplikací, jako jsou Kik, WhatsApp a skype," čekl BBC Zelina. Tyto komunikační kanály jsou pro podobné účely ideální, protože jsou založeny na osobní komunikaci. 

Zdroje: