Mrazy v Evropě zabily už 360 lidí, za poslední den tři desítky

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Na zhruba 360 stoupl celkový počet obětí letošních tuhých mrazů v Evropě. Jen za posledních 24 hodin přibyly další asi tři desítky, přičemž nejvíc mrtvých je hlášeno z Polska, Litvy a Bulharska.

V západní Evropě mráz a sníh nadále komplikují dopravu. Ze Švýcarska byl ohlášen národní teplotní rekord letošní zimy, když teplota v Samedanu na jihovýchodě země klesla v noci na dnešek na -35,1°C.

V Polsku podle policie za posledních 24 hodin umrzlo devět lidí. Celková bilance poslední mrazové vlny tak dosáhla 62 obětí. Mezi mrtvými převažují bezdomovci.

Zřejmě v souvislosti s mrazy přibývá v Polsku také požárů. Od pátku do neděle při nich přišlo o život 15 osob a skoro 80 oheň popálil, řekl dnes mluvčí hasičů Pawel Frontczak. Požáry vznikaly hlavně kvůli tomu, že si lidé neuměli správně zatopit. Dalších pět lidí zemřelo na otravu oxidem uhelnatým a asi 180 se jím přiotrávilo.

Na jihu Bulharska se prolomila hráz

V Litvě za posledních 24 hodin umrzlo osm lidí, celkem je v této pobaltské republice podle agentury AFP hlášeno už 23 mrtvých. Teploty na několika místech země v noci na dnešek klesly pod minus 30 stupňů.

Na jihu Bulharska se dnes ráno pod náporem vody z tajícího sněhu prolomila hráz a voda z ní zaplavila vesnici Bisser. Asi 600 obyvatel vesnice bylo nutné evakuovat, čtyři lidé při záplavě zahynuli. Velká voda si jinde v zemi, kde také poškodila některé mosty a silnice, vyžádala další čtyři životy, deset lidí se pohřešuje. Dvě další přehrady by podle bulharských úřadů mohly v nejbližší době přetéct. Uzavřen byl důležitý hraniční přechod s Tureckem.

Na Ukrajině úřady zvýšily bilanci obětí na 135 proti nedělním 131. V zemi se za posledních 24 hodin do více než 3000 nouzových vyhřívaných stanů uchýlilo na 10.000 lidí. Podle zemědělských expertů mrazy zničily polovinu úrody všech ukrajinských ozimů.

Meteorologové očekávají oteplení

Z Ruska jsou hlášeny stovky dopravních nehod na ledem pokrytých silnicích, prudce vzrostl i počet požárů způsobených nadměrných užíváním přímotopů. Meteorologové sice očekávají v nadcházejících třech dnech oteplení, pak se ale mrazy do evropské části Ruska vrátí.

Po jednom mrtvém za uplynulých 24 hodin je hlášeno z Chorvatska a ze Srbska, v němž je také asi 70.000 lidí ve venkovských oblastech prakticky odříznuto od okolního světa. Sníh do značné míry paralyzoval i Bosnu, kde již zemřelo osm lidí. Další dvě oběti si o víkendu vyžádaly mrazy pravděpodobně také v Praze a jednu v Ostravě.

Dvě oběti také hlásí Řecko - jde o ilegální imigranty, kteří se brodili ledovou vodou v řece Evros na hranici s Tureckem. Dalších několik přistěhovalců je nezvěstných. Čtyři lidé zemřeli během víkendu ve Francii.

Dopravní problémy

S mrazy a sněhem se potýká i Itálie, kde za víkend zemřelo 18 lidí. Další tři oběti byly podle agentury APA objeveny dnes. V Římě byly kvůli nízkým teplotám uzavřeny školy i úřady. Sněžení v několika místech zastavilo dodávky elektřiny, ve střední a jižní části země tak zůstalo bez proudu 85.000 lidí. Podle energetické společnosti Eni navíc do země proudí z Ruska a Ukrajiny o 25 až 30 procent méně zemního plynu než obvykle, zatímco spotřeba dosahuje rekordních hodnot kolem 440 milionů krychlových metrů za den.

Školy jsou kvůli mrazu uzavřené také v několika částech Anglie. Meteorologové rovněž varují britské řidiče před náledím, které se může vytvářet i na hlavních silničních tazích. Londýnské letiště Heathrow muselo zrušit desítky letů.

Dopravní problémy jsou hlášeny i z Německa, především v lodní dopravě. Ledová bariéra uzavřela plavební kanál spojující Dunaj s Mohanem. Plavební úřady na horním toku Labe varují, že pokud budou mrazy pokračovat, do 48 hodin nebude řeka pod Drážďanami splavná. Problémy naopak zatím nejsou hlášeny z Rýna.

Rekordní mrazy postihly i španělský ostrov Mallorcu. Meteorologové v tamním hlavním městě Palmě naměřili minus 5,7 stupně, což je nejnižší teplota za posledních 40 let. Některé tamější pláže pokryl podle agentury APA sníh.

Tagy: úmrtí počasí teplota mrazy

Zdroje: ČTK