Dnes je neděle 24. listopadu 2024., Svátek má Emílie
Počasí dnes 3°C Skoro zataženo

Ministerstvo práce by rozšířilo zákaz maloobchodního prodeje na všechny svátky

Ministerstvo práce by rozšířilo zákaz maloobchodního prodeje na všechny svátky
Ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Ministerstvo práce a sociálních věcí se postavilo proti zrušení zákona o zákazu maloobchodního prodeje o vybraných svátcích, jak to navrhli poslanci ODS Pavel Staněk a Jan Bureš. V připomínkovém řízení se naopak vyslovilo pro rozšíření zákazu na všechny svátky. Ministerstvo průmyslu a obchodu zaujalo k poslaneckému návrhu neutrální postoj. Z 18 institucí, které se v řízení k předloze vyjádřily, ji podpořily dvě, a to Hospodářská komora a ministerstvo kultury. Připomínky poslouží jako podklad pro stanovisko vlády, které následně dostanou zákonodárci.

Zákon nyní zakazuje maloobchodním prodejnám o ploše nad 200 metrů čtverečních prodávat až na některé výjimky na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít obchody otevřeno do poledne. Podle Staňka a Bureše zákaz zasahuje do svobody podnikání. Od zrušení zákona si slibují například příznivý dopad na podnikatele i státní rozpočet.

Ministerstvo práce a sociálních věcí poukázalo na náročnost práce ve velkých obchodech. Zákaz je podle něj nutné nejen zachovat, ale je třeba jej rozšířit na všechny sváteční dny. "Je zapotřebí dosáhnout toho, aby alespoň státní svátky mohli zaměstnanci velkých obchodů trávit v rodinném kruhu," uvedlo. Ministerstvo průmyslu a obchodu sdělilo, že chápe záměr zákona o omezení prodejní doby v maloobchodě, tedy uvést do souladu rodinný a pracovní život. Nynější předloha si podle něj zaslouží širší diskusi, ministerstvo vzneslo trojici připomínek. Zákazníci se podle něj nemusí zcela orientovat v tom, o kterých svátcích jsou obchody otevřeny a o kterých nikoli, zákaz nedopadá na výdejny internetových obchodů a navíc opomíjí trend bezobslužných prodejen, které fungují zcela bez pracovníků.

Hospodářská komora pokládá zákon o omezení prodejní doby za zásah do svobody podnikatelů i za "neobhajitelný státní paternalismus a snahu rozhodovat o tom, jak lidé nakládají se svým časem". Zákon podle komory znevýhodňuje velké obchody vůči e-shopům i zaměstnance těchto obchodů, protože jim znemožňuje přivydělat si prací ve svátek. Opačný postoj zaujala Českomoravská konfederace odborových svazů. "Motivem vedoucím k přijetí zákona o prodejní době bylo umožnění odpočinku a lepšího slaďování soukromého a pracovního života zaměstnanců, což je princip, který je ctěn napříč evropským právním prostorem," napsaly v připomínce odbory.

Záporně se k nynější poslanecké iniciativě postavilo v připomínkovém řízení sedm institucí, většinou jde o ministerstva řízená zástupci KDU-ČSL a Pirátů. Neutrální postoj obsahuje devět připomínek, vesměs je sepsala ministerstva pod vedením občanských demokratů a představitelů STAN a TOP 09. Například podle ministerstva spravedlnosti jde o "ryze politickou" záležitost.

Nynější zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu týká i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu. Obchody jsou o svátcích uzavřené v řadě evropských zemích, v některých také o nedělích. Maďarský parlament v roce 2016 naproti tomu obdobný zákon zrušil po zhruba roce jeho fungování. Tamní zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.

Zdroje: