Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes 3°C Slabé sněžení

Lipavský: ČR musí kvůli ruské agresi přehodnotit pohled na ekonomické zájmy

Lipavský: ČR musí kvůli ruské agresi přehodnotit pohled na ekonomické zájmy
Vláda sestavila seznam nepřátelských zemí na základě prezidentského dekretu. Tento dokument podepsal Vladimir Putin 23. dubna v době nových diplomatických konfliktů | zdroj: Profimedia

Česko musí kvůli ruské agresi a zhoršenému mezinárodnímu prostředí přehodnotit způsob, jak přemýšlí o svých ekonomických zájmech. Musí zajistit fungování dodavatelských řetězců pro důležité produkty a suroviny, aby nebylo vydíratelné. Na úvod porady českých ekonomických diplomatů to dnes v Černínském paláci řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Podle Lipavského Česko po vstupu do Evropské unie v roce 2004 dlouho zažívalo období bezpečnosti a hospodářského růstu, situace se ale změnila s ruskou agresí vůči Ukrajině v roce 2022. "Hrozba ruského imperialismu, zhoršení mezinárodního prostření nás nutí znovu pracovat na bezpečnosti, přehodnocovat, jak přemýšlíme o ekonomických zájmech. Zajištění bezpečnosti je klíčové pro naši prosperitu," řekl ministr.

Podle něj Česko musí rozumět tomu, jak funguje jeho ekonomika, a nedopustit, aby mohlo být vydíratelné. Za klíčové označil Lipavský zajištění fungování dodavatelských řetězců pro suroviny i produkty, které jsou strategicky důležité pro českou ekonomiku.

O potřebě upravit dodavatelské řetězce mluvil i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). "Ukázalo se, že globální dodavatelsko-odběratelské řetězce a koncentrace na maximální efektivitu v okamžiku krizí přestávají fungovat," řekl. Podle něj se do budoucna bude víc prosazovat obchodování se zeměmi, se kterými udržujeme dobré vztahy. Jako příklad takové spolupráce zmínil dohodu z minulého týdne s americkým výrobcem čipů onsemi, který by měl rozšířit výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Lipavský a Síkela hodně uvedli, že se Česko do budoucna také musí zaměřit na podporu tuzemských firem, které působí v moderních technologických odvětvích s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou umělá inteligence nebo polovodiče.

Porada ekonomických diplomatů se koná každoročně, potrvá týden. Letos se zaměří na posilování českých hospodářských zájmů v zahraničí nebo na dopad geopolitických událostí, jako je válka na Ukrajině, na světovou ekonomiku. Bude se věnovat také podpoře výzkumu, vývoje a inovací. První tři dny týdenní porady budou diplomaté diskutovat se zástupci vlády, s ekonomickými experty a s podnikateli o výhledech české ekonomiky a trendech v zahraničním obchodu. Ve čtvrtek jsou na programu konzultace s českými firmami, v pátek jednání s teritoriálními odbory ministerstva průmyslu a obchodu.

Zdroje: