Lidé v ČSSD pochybují, že byl Paroubkův odchod rozumný

- Aktuality autor: red

Bohuslav Sobotka nahradí v čele sociální demokracie Jiřího Paroubka, který po sečtení hlasů sněmovních voleb oznámil rezignaci. Oslovení sociální demokraté hodnotí Paroubkův odchod rozdílně.

ČSSD sice volby vyhrála, volební počty ale dávají šanci na složení vlády středopravým stranám.

Pochyby o Paroubkově odchodu má někdejší ministr vnitra František Bublan: "Nevím, zda je to dobře," řekl. Pokud by za rezignací byla nějaká strategie pro povolební vyjednávání, čin by byl prozíravý, dodal Bublan. Pražský volební lídr a ministr vnitra Martin Pecina nechtěl hodnotit, zda jde o správný krok. Může být podle něho pravděpodobné, že za ním nějaká strategie je. 

"V okamžiku, kdy není dobojováno, i historicky není šťastné, když hlavní vojevůdce předává otěže, byť zkušenému dalšímu generálovi," řekl středočeský hejtman David Rath. Paroubek je podle něho tvrdý vyjednavač, když bude měkčí, od ČSSD se mohou odvrátit i voliči, kteří jí zbyli, dodal. 

Podle ústeckého sociálního demokrata Jaroslava Foldyny vyhodnotil Paroubek situaci poměrně správně. "Bylo by ale laciné říkat, že všechno zavinil," uvedl. Podle jihočeského lídra Vítězslava Jandáka se Paroubek zachoval jako velký politik. "Považuji to za škodu, že odchází, byla to sice kontroverzní, ale osobnost," řekl.

Sobotka šance ČSSD na vládu nedává

Nový lídr ČSSD Bohuslav Sobotka nedává své straně šance na složení vlády, pověřen jednáním o kabinetu by podle něj měl být ten, kdo má reálnou naději uspět. "Pokud jde o možnost sestavit vládu s účastí sociální demokracie, to v tuto chvíli vidíme velmi skepticky, zejména proto, že jak TOP 09, tak Věci veřejné odmítly spolupráci se sociální demokracií," řekl. 

ČSSD podle něho nehovoří o požadavku, aby byl zástupce sociální demokracie pověřen sestavením vlády. "My se domníváme, že by bylo vhodné, aby v příštích dnech pan prezident absolvoval schůzku se zástupci všech politických stran, zejména se zástupcem vítězné politické strany," uvedl. 

Pověření sestavit vládu by měl získat ten, kdo bude schopen reálně kabinet složit, podotkl Sobotka. Prezidentovo rozhodnutí budou sociální demokraté podle něho respektovat. 

Nyní je podle Sobotky důležité ČSSD stabilizovat, aby uspěla v podzimních volbách do Senátu a zastupitelstev obcí. Potom by se měl uskutečnit řádný sjezd. Sobotka očekává, že v příštích měsících se ve straně uskuteční další personální změny. "Do voleb půjde obměněná a posílená," dodal.

Tagy: ČSSD Vláda

Zdroje: ČTK