Konečné výsledky: ČSSD 22,1 procenta, ODS 20,2

- Aktuality autor: red

ČSSD vyhrála po sečtení všech volebních okrsků se ziskem 22,1 procenta letošní parlamentní volby. Větší šanci na sestavení výrazně většinové koalice ale má druhá ODS, pro kterou hlasovalo 20,2 procenta voličů.

Třetí skončila TOP 09 se ziskem 16,7 procenta, čtvrtá je KSČM s 11,3 procenta a pátá strana Věci veřejné, která získala 10,9 procenta. Volební účast podle volebního serveru Českého statistického úřadu dosáhla 62,6 procenta.

Obě největší české strany tak proti posledním volbám v roce 2006 výrazně ztratily: ČSSD má o deset procent méně hlasů, ODS dokonce o patnáct. Zcela propadly dvě dosavadní parlamentní strany. KDU-ČSL, která byla stálicí české politické scény se s konečným ziskem 4,39 do sněmovny nedostala stejně jako Strana zelených. Pro tu hlasovalo 2,44 procenta voličů. 

Levicové strany tak budou ve sněmovně v menšině. ČSSD získala ve sněmovně 56 mandátů, KSČM 26. Více křesel dohromady mají ale ODS s 53 poslanci a TOP 09 s 41 křesel. Věci veřejné budou mít 24 zákonodárců a jejich postoj tak zřejmě rozhodne o většině ve sněmovně a budoucí koalici. 

Výsledky voleb v pondělí projedná Státní volební komise, oficiálně budou vyhlášeny v úterních Hospodářských novinách. Od středy pak začne běžet desetidenní lhůta, v níž mohou voliči výsledky voleb zpochybnit u Nejvyššího správního soudu. Před čtyřmi lety tak učinilo přes 40 stěžovatelů, žádný z nich ale podobně jako po předchozích volbách neuspěl. 

Z ostatních stran měly po sečtení okrsků ke vstupu do sněmovny nejblíže Strana práv občanů - zemanovci s 4,33 procenta a Suverenita Jany Bobošíkové s 3,67 procenta. 
 

Tagy: ČSSD ODS

Zdroje: ČTK