Liberecká zoo slaví: Po dvou letech se narodila mláďata bílých tygrů

- Aktuality autor: Michal Polák

V noci na dnešek se v liberecké zoo narodila mláďata bílých tygrů, informoval mluvčí zoo Ivan Langr. Bílí tygři jsou nejpopulárnějšími a nejatraktivnějšími zvířaty liberecké zoo. Za 20 let, co zahrada bílé tygry má, se odchov podařil jen dvakrát, v roce 2002 a 2012. 

Narozené mládě bílého tygra

Narozené mládě bílého tygra,zdroj: Facebook

Pavilon šelem je pro návštěvníky uzavřen, otevře se nejdříve na konci června. Porodnici a přilehlé ubikace nonstop sledují webové kamery, jejichž sestříhané výstupy bude zoo umisťovat na své sociální sítě.

Čerstvé mládě, přestože je zatím slepé, se zhruba hodinu a půl po narození vydalo na první výlet, když se z porodnice vykulilo přímo do velké vnitřní ubikace. "Než jej odpočívající matka zhruba po dvou minutách vyzvedla a přenesla zpět, podařilo se ošetřovatelům pořídit několik záběrů na mobilní telefon," uvedl Langr. Zoo tak získala poprvé snímky mláděte bílého tygra hned z prvního dne jeho života. Mládě se nyní drží výhradně v porodnici u matky. 

Narození jednoho mláděte není podle Langra neobvyklé. "Počet mláďat ve vrhu kolísá mezi jedním až šesti jedinci, například Isabella v roce 2002 porodila pět mláďat, dvě ale nepřežila," dodal. 

Kmotrou je oštěpařka Špotáková

Pro Suryi Báru, jejíž kmotrou je oštěpařka Bára Špotáková, to byl třetí porod. Na podzim 2011 se ovšem o mláďata nestarala, takže ta záhy uhynula. Další odchov byl ale už úspěšný. První červencový den roku 2012 porodila samce Sambura a Liama a samici Gaiu. Mladí tygři už ale v Liberci nejsou. Expozice šelem prostorově neumožňuje, aby zde zůstali a zároveň se mohla narodit další mláďata. 

Bílých tygrů žije na celém světě jen několik desítek. Jde o uměle vyšlechtěnou raritu a ve volné přírodě by nepřežila. Šelmy pocházejí z Indie a jejich bílé zbarvení je dáno částečným albinismem, kdy jim chybí oranžové barvivo. První zmínka o nich pochází z roku 1951. Z chovatelského hlediska nejsou sice nijak zvlášť cenní, díky své popularitě ale pomáhají zachraňovat skutečně ohrožené druhy zvířat. 

Tagy: Liberec mláďata narození zoologická zahrada bílý tygr

Zdroje: ČTK