Dnes je úterý 23. července 2024., Svátek má Libor
Počasí dnes 16°C Oblačno

Labouristé v Británii rozdrtili konzervativce, ti přišli o 251 křesel

Labouristé v Británii rozdrtili konzervativce, ti přišli o 251 křesel
Rishi Sunak oznamuje přijetí prohry | zdroj: Profimedia

Konzervativní premiér Rishi Sunak však již uznal prohru své strany a pogratuloval lídrovi labouristů

Britská opoziční Labouristická strana vyhrála čtvrteční parlamentní volby. Podle dosud sečtených hlasů získala nadpoloviční většinu ve 650členné Dolní sněmovně. Sčítání hlasů z jednotlivých obvodů pokračuje, konzervativní premiér Rishi Sunak však již uznal prohru své strany a pogratuloval lídrovi labouristů Keiru Starmerovi, který se stane příštím premiérem.

Starmer ve vítězném projevu v centrálním Londýně uvedl, že "změna začíná teď" a že na Británii znovu svítí naděje.

Premiér Sunak krátce předtím uznal vítězství labouristů, vyjádřil zklamání nad prohrou konzervativců a řekl, že telefonicky pogratuloval svému nástupci. "Dnes dojde k předání moci pokojným a spořádaným způsobem, s dobrou vůlí na všech stranách," prohlásil po obhájení mandátu v severoanglickém obvodu Richmond a Northallerton. "Je toho hodně, z čeho se musíme poučit a nad čím se zamyslet, a beru na sebe odpovědnost za prohru... Je mi to líto," dodal.

Labouristé ve svém programu slíbili voličům obnovit ekonomický růst, ze kterého budou mít prospěch i chudší vrstvy obyvatel. Důležitým bodem je pro ně reforma systému pracovní migrace, který umožňuje snadno získávat pracovní víza cizincům splňujícím požadavky zaměstnavatelů. Starmerova strana chce omezit počet přistěhovalců přicházejících za pracovními pobídkami například ze zdravotnictví či stavebnictví a více investovat do rekvalifikací Britů, aby sami zaplnili volná místa.

profimedia-0887451624 starmer král karel Keir Starmer na audienci u krále Karla | zdroj: Profimedia

Odhady po uzavření volebních místností předpovídaly debakl vládních konzervativců, kteří se u moci drželi posledních 14 let, přičemž vystřídali pět premiérů. Parlamentní křeslo v jihoanglickém obvodu obhájil konzervativní ministr financí Jeremy Hunt. O křesla naopak přišli konzervativní ministr obrany Grant Shapps i Penny Mordauntová, někdejší kandidátka na lídryni konzervativců a členka vlády odpovídající za koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně. Oba prominentní konzervativní politiky porazili labourističtí kandidáti.

Do parlamentu naopak zamíří jeden ze strůjců brexitu Nigel Farage, jehož nacionalistická strana Reform UK podle neúplných výsledků získala čtyři křesla. Ve svém londýnském obvodu zvítězil také bývalý šéf labouristů Jeremy Corbyn, který kandidoval jako nezávislý.

Rishi Sunak po historické porážce své Konzervativní strany v parlamentních volbách míří za králem Karlem III., aby podal demisi. Oznámil to ve svém posledním projevu v Downing Street, v němž také ohlásil odchod z čela konzervativců. Zároveň vyjádřil podporu svému nástupci Keirovi Starmerovi, který dovedl Labouristickou stranu k drtivému vítězství.

"V této práci budou jeho úspěchy úspěchy nás všech," řekl končící premiér. "Ať byly naše neshody v této kampani jakékoli, je to slušný člověk s citem pro veřejnou službu, kterého respektuji," pokračoval.

Z pozice lídra strany Sunak neodstupuje s okamžitou platností. Uvedl, že tak učiní, "jakmile budou připraveny podmínky pro výběr mého nástupce". Žádné další podrobnosti v tomto směru neposkytl.

Zdroje: