Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

Kvůli EU budeme pít studenou kávu. Zrušit Brusel, zlobí se europoslanec

Kvůli EU budeme pít studenou kávu. Zrušit Brusel, zlobí se europoslanec
zdroj: Profimedia

Evropská komise si nedávno od externí agentury nechala zpracovat víc než třísetstránkovou studii, která řeší možnosti, jak ušetřit co nejvíce elektřiny při výrobě kávy. Kávovary totiž podle komise spotřebovávají neomezeným provozem příliš energie, což je prý nehospodárné a měly by mít stanovenou určitou dobu provozu.

Bruselští úředníci, spadající do gesce eurokomisaře pro energetiku proto zahájili diskusi, jak situaci řešit. Pokud by návrh vešel v platnost, znamenalo by to v praxi omezení pohotovostního režimu daného přístroje. Jinými slovy ve chvíli, kdy si nyní uvaříte kávu a stroj necháte zapnutý, jak dlouho potřebujete, aby nápoj nevychladl, podle EU zbytečně plýtváte energií.

Budeme pít studenou kávu?

Nově by proto kávovary měly mít od výrobce přednastavený určitý časový limit, po který zůstane zařízení zapnuté. Patrně i za cenu, že káva vystydne a vy budete muset zapínat kávovar znovu a v konečném důsledku tedy zůstává otázkou, zda vůbec elektřinu ušetříte.

Redakce serveru ParlamentníListy.cz se obrátila na politiky s dotazem, co si o diskutovaném návrhu myslí. Podobnou otázku s žádostí o upřesnění jsme položili i Zastoupení Evropské komise v České republice.

Tiskový mluvčí Evropské komise v Praze Martin Stašek potvrdil, že úspor by mělo být dosaženo změnou nařízení o pohotovostním režimu kávovarů. „Autoři studie, kterou si EK nechala zpracovat, odhadují, že zahrnutím kávovarů do účinnosti nařízení o pohotovostním režimu (Nařízení EK 1275/2008) by se v roce 2020 ušetřilo 1,37 TWh a kumulativně do roku 2020 6,45 TWh. Podle studie by byly odhadované úspory ještě vyšší, pokud by od roku 2014 byly na trhu k dispozici pouze úsporné kávovary (4,77 TWh v roce 2020, kumulativně do roku 2020 pak 25,92 TWh)," upřesnil ParlamentnímListům.cz mluvčí EK Stašek.

Většina námi oslovených politiků se však k plánu staví skepticky. Europoslanec z ODS Hynek Fajmon ParlamentnímListům.cz sdělil, že sice dosud o této iniciativě EK neví, nicméně by se nedivil, že se něco podobného chystá.

Zrušme Evropskou komisi!

Fajmonův stranický kolega a europoslanec Ivo Strejček byl však sdílnější: „Je charakteristické, že v době vážných ekonomických problémů, které mohou vyústit v těžké sociální otřesy, má Evropská komise na práci řešit nesmysly. Mohlo by se jí stát, že mizérie dosáhne takové úrovně, kdy už lidé ani nebudou na tu kávu mít, čímž bude spotřeba elektřiny kávovary vyřešena," vidí situaci jasně Strejček.

„Pokud tohle patří mezi hlavní problémy Evropské komise, tak je skoro nejvyšší čas ji rozpustit," reagoval nekompromisně Jaromír Kohlíček, europoslanec za KSČM. Podle něho tento návrh patří k podobným pitomostem jako normy pro správné zakřivení banánu, okurek či standardní podoba jablka.

„Jako příspěvek pro humoristické listy bych to bral, ale jinak to považuji za naprosto nemístné," uvedl redakci europoslanec Kohlíček a s úsměvem dodal, že nám brzy asi nezbude nic jiného, než se přeorientovat na cikorku, jako v dobách světových válek.

Celý článek na ParlamentniListy.cz