Kaddáfího tělo vystavovali v Misurátě, osvobození Libye bude vyhlášeno v sobotu

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO; VIDEO. Tělo bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, který byl ve čtvrtek dopaden a zabit, bylo podle deníku The New York Times v noci na dnešek vystavováno v Misurátě, aby se místní mohli přesvědčit, že diktátor je po smrti. Informace o posledních chvílích Kaddáfího života jsou stále rozporné; různé zdroje se pouze shodují, že svržený libyjský vládce přišel o život při pokusu o útěk ze Syrty.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle agentury Reuters se Kaddáfí ve čtvrtek těsně před rozbřeskem pokusil v koloně několika desítek vozidel uprchnout z obklíčeného města. Daleko se však nedostal, protože kolonu asi v 08:30 SELČ zasáhly rakety z letadel NATO. Podle jednoho z činitelů aliance rakety vypálila buď francouzská stíhačka, nebo americké bezpilotní letadlo.

Patnáct spálených aut a padesát mrtvých

Reuters uvedl, že na místě, vzdáleném zhruba tři kilometry západně od Syrty, zůstalo po zásahu na silnici asi 15 spálených automobilů s automatickými zbraněmi na střechách. Uvnitř vozů a okolo nich bylo asi 50 těl.

Jeden z Kaddáfího osobních strážců televizi Al-Arabíja řekl, že se kolona po útoku rozdělila do skupin, z nichž každá se vydala jinudy. Bývalý libyjský diktátor se pak podle bojovníků povstalecké Přechodné národní rady (NTC) spolu s několika svými muži ukryl do kanalizačního potrubí, kde je obklíčili protivníci.

Co se děje, co se děje?

"Jeden z Kaddáfího mužů vyšel ven s puškou nad hlavou a volal, že se vzdává, ale hned, jak uviděl můj obličej, začal na mě střílet," vyprávěl jeden z bojovníků NTC, podle něhož pak asi Kaddáfí musel nařídit, aby zastavili palbu. "Můj pán je tady, můj pán je tady. Muammar Kaddáfí je tady a je zraněn," křičel prý Kaddáfího věrný.

"Šli jsme dovnitř a vytáhli Kaddáfího. Říkal: 'Co se děje? Co se děje?'. Pak jsme ho vzali a dali do auta." Když bojovníci Kaddáfího dopadli, byl prý již zraněn na noze a na zádech. 
Takovou verzi dopadení bývalého libyjského vůdce v zásadě potvrdili i další bojovníci, kteří se podíleli na jeho zadržení. Jeden z nich ale tvrdil, že zranění Kaddáfímu způsobil jeden z jeho strážců, který ho prý střelil do hrudi.

Prosil o milost

Jak přesně Kaddáfí, který prý prosil o milost, zemřel, však stále jasné není. Podle oficiální verze NTC zahynul při převozu do nemocnice v přestřelce mezi svými stoupenci a povstalci, poté co utrpěl střelné poranění hlavy.

Podle patologa Michaela Badena, kterého cituje The New York Times, však stopy po kulkách na Kaddáfího hlavě ukazují spíše na to, že byl zastřelen z bezprostřední blízkosti. Tomu by odpovídalo i tvrzení jednoho z činitelů NTC, který pod podmínkou anonymity Reuters řekl, že Kaddáfí byl povstalci krutě zbit a pak zastřelen. Mustafá Džalíl slíbil, že Kaddáfí bude pohřben v souladu s islámskými zvyklostmi.

Pohřeb bude, zatím se ale neví kdy

Pohřeb byl nejprve podle činitela NTC Muhamada Sájiha ohlášen na dnešek v Syrtě. Alí Tarhúní, ministr NTC pro ropu, ale podle agentury Reuters dnes sdělil, že kvůli výběru místa a ostatním organizačním záležitostem bude pohřeb o několik dnů odložen. O místě pohřbu a uložení Kaddáfího ostatků zatím nebylo rozhodnuto. Agentura AP později citovala Sájiha, podle kterého by mohl být pohřeb zdržen kvůli vyšetřování okolností smrti, o něž požádal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Stále se objevují nové informace o okolnostech smrti libyjského diktátora. Jeho spolupracovník Mansúr Zaú podle televize Al-Arabíja prohlásil, že Kaddáfí bydlel v domě v Syrtě a nebyl nalezen v kanalizačním potrubí, jak tvrdily některé čtvrteční informace NTC. Podle Zaúa se Kaddáfí odebral do Syrty v srpnu, neboť tam měl širokou základnu stoupenců. V posledních dnech před zadržením na něm bylo možné pozorovat mírné náznaky strachu, ale údajně se ve skutečnosti nebál.

Osvobození bude vyhlášeno v sobotu

Úplné osvobození Libye po svržení režimu bývalého diktátora Muammara Kaddáfího bude slavnostně vyhlášeno v sobotu ve východolibyjském Benghází, které bylo dosud sídlem nové libyjské vlády, Přechodné národní rady (NTC). Oznámil to dnes šéf NTC Mustafá Džalíl.

Osvobození země bude symbolicky vyhlášeno v místě, kde v únoru povstání proti Kaddáfímu začalo. Po tomto formálním aktu by měl odstartovat slibovaný proces demokratizace a přípravy voleb.

Současný předseda nové libyjské vlády v této souvislosti oznámil, že ze své funkce odstoupí, aby nechal prostor pro nové činitele. "Tvorba nové vlády je na NTC a já nebudu její součástí," prohlásil Mahmúd Džibríl. "Chtěl bych vyzvat Libyjce, aby odložili všechnu nevraživost a řekli jediné slovo: Libye."

Tagy: smrt kaddafi Libye

Zdroje: ČTK