Dnes je středa 25. května 2022., Svátek má Viola
Počasí dnes 13°C Občasný déšť

Kubera: Klaus by mohl dát milost třeba Kajínkovi a nikdo nemůže říct ani popel

Kubera: Klaus by mohl dát milost třeba Kajínkovi a nikdo nemůže říct ani popel
zdroj: Mediafax

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vyzval v tomto týdnu prezidenta republiky Václava Klause a jeho kancelář, aby podali vysvětlení ohledně poskytnutých sporných milostí, a to i z minulosti.

Sociální demokraté podají v této souvislosti také návrh ústavní novely, podle níž by prezidentské milosti musel podepisovat ještě premiér či ministr spravedlnosti. Ke kroku přistoupila ČSSD proto, že se údajně objevily sporné milosti, které udělil Václav Klaus.

Již v minulosti při jednání o novele ústavy o přímé volbě prezidenta přitom neúspěšně sociální demokraté prosazovali kontrasignaci u milostí. Nyní věří, že jejich návrh bude úspěšnější.

"Věřím, že současné kauzy posílí důvody k tomu, že je změna nutná," řekl Lubomír Zaorálek. Aby se tak opravdu stalo, je třeba vědět, že pro změnu ústavy by musely zvednout ruku tři pětiny zákonodárců.

Jak to nakonec dopadne, těžko odhadnout. Pro některé politiky je totiž udělování milostí prezidentem republiky považováno za feudální přežitek. "Je to právo prezidenta, to mu nikdo nebere, ale asi nastal okamžik diskutovat o tom, jestli vůbec institut milostí není přežitek," myslí si například i bývalá nejvyšší státní zástupkyně a místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. Svůj názor uvedla v pořadu Interview ČT24.

Kubera: Přežitek? To je něco jako starožitnost, nepotřebujeme ji, ale je pěkná

Tomu však oponuje senátor ODS Jaroslav Kubera. „Prezidentská milost přežitek? Možná…ale je to něco jako starožitnost. Máme ji doma, i když ji třeba vůbec nevyužíváme, protože je pěkná. Proč bychom si milost prezidenta nemohli také nechat? Proč někdo vůbec poukazuje na to, že milosti prezidenta nemají s rovností občanů před zákonem nic společného? Vždyť to je přece něco úplně jiného,“ řekl Kubera. Podle něj se diskuse kolem milostí udělovaných prezidentem republiky měla vést ještě před tím, než byla schválená přímá volba prezidenta, protože s tím úzce souvisí.