Veřejná debata v Divadle Komedie odstartuje týden protestů proti školské reformě

- Aktuality autor: Michal Polák

Týden protestů proti reformě vysokých škol dnes zahájí veřejná debata v pražském Divadle Komedie. O vysokoškolské a kulturní politice tu budou diskutovat vedení divadla, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík a umělecký ředitel Centra současného umění DOX Jaroslav Anděl. Od pondělí pak začnou ve většině univerzitních měst přednášky, protestní průvody a happeningy.

Od 15:00 budou dnes diskutéři v Komedii řešit fungování univerzit a kulturních institucí a to, nakolik by se měly podřizovat tržním principům. Protestujícím akademikům totiž vadí údajně zamýšlené užší propojení škol s politikou a podnikatelskou sférou. Říkají, že hrozí omezování akademických svobod.

Návrhy dvou reformních zákonů měla vláda projednat v březnu. Kvůli výtkám legislativní rady se projednávání minimálně o několik týdnů odloží.

Protestů proti reformě vysokých škol by se měly podle odhadů organizátorů účastnit v celé republice tisíce studentů. Příští týden se budou konat průvody, přednášky a happeningy. Hlavní akcí má být středeční průvod Prahou, studenti z celé země chtějí dojít před Úřad vlády.

Tagy: protesty komedie reforma debata UK

Zdroje: ČTK