Dnes je středa 20. ledna 2021., Svátek má Ilona
Počasí dnes 4°C Oblačno

Kterak si Hudeček hrál na Fausta. Anebo Babiš na Mefista?

Kterak si Hudeček hrál na Fausta. Anebo Babiš na Mefista?
Tomáš Hudeček ve volební místnosti, kdy ještě mohl doufat, že si křeslo primátora udrží | zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Tak moc chtěl odcházející primátor zůstat v čele Prahy, že by nejspíš zaprodal duši i samotnému ďáblu. Jenže žádný ďábel neexistuje, a tak se Tomáš Hudeček musel spokojit s námluvami u šéfa ANO Andreje Babiše. Nebo to bylo naopak? 

Hudečkův neúspěch ve volbách korunovala zpráva o námluvách, které zhruba před půl rokem absolvoval s hnutím ANO. Jeho předseda a ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že za ním Hudeček v době vnitrostranických rozbrojů přišel s tím, že by v nadcházejících komunálkách kandidoval právě za jeho stranu 

O něco později Babiš svá slova mírnil s tím, že s tím nepřišel přímo Hudeček, ale že to byl "nápad jednoho člověka". Reakce hlavy pražského magistrátu na sebe nenechala dlouho čekat, když celou informaci dementoval a po vzoru dětí z pískoviště si přisadil, že to bylo přesně naopak. Tedy, že s nabídkou kandidovat za ANO za ním přišel sám Babiš.

Kdyby bylo Babišovo tvrzení pravdivé, není nutné Hudečka okamžitě zatracovat. Alespoň ne politicky, vzhledem k českým politickým zvyklostem, kdy je převlékání kabátů politickým normativem, který má zrovna v Hudečkově partaji docela dobrou tradici. Projevil se jako skvělý prognostik, když mu bylo s předstihem jasné, že jeho židle se jak v Praze, tak na Hluboké minimálně povážlivě kymácí.

Pravda poraženého nikoho nezajímá

Pokud je ovšem pravda na straně primátora s vizáží a stylem Mirka Dušína, nikoho to stejně zajímat nebude. Znamenalo by to pouze, že se Babišovi povedl klasický povolební špílec, kdy si "kopl do mrtvoly" a ještě sklidil, co zasel. A to v tom pro něj nejlepším slova smyslu. Takřka dosadil do ještě teplého Hudečkova křesla svou kandidátku, která se s usměvavým klukem z plakátů odmítla bavit pro jistotu už před volbami.

Buď jak buď, Hudeček v Praze skončil, či spíše dotančil. Dost možná, že dotančil i v Topce, jenže to ukáže čas, Kalousek nebo Schwarzenberg. Jako pražský lídr TOP 09 prohrál a druhou šanci už nedostane. Vymlouvat se, že výsledek voleb či jeho zákulisních jednání je "nečestný a nesportovní", není jeho hesel z bilboardů hodné. Stejně jako naivní argumentace ve střetu s Babišem.

Má jen dvě možnosti. Buď jako jeho brněnský kolega Onderka "odmítne odsoupit", nebo přestane brečet a odejde s hlavou vztyčenou. Jelikož, jak pravil Winston Churchill, mladý muž to v životě daleko nedotáhne, jestliže nedostal pár do nosu.

Zdroje:
Vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,100 26,180
USD 21,570 21,690
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma