Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Koskuba za hranicí slušnosti: EU se chová jako německá Čtvrtá říše

Koskuba za hranicí slušnosti: EU se chová jako německá Čtvrtá říše
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Řecká vláda v čele s premiérem Jorgosem Papandreem se nejprve rozhodla, že vypíše referendum, v němž by se měla občanů zeptat, zda souhlasí s výsledky summitu, které mají Řecku odpustit polovinu jejich dluhu a na druhou stranu je zavázat ke drastickým úsporným opatřením.

Referendum se ale nelíbí Francii a Německu, tak si kancléřka Angela Merkelová a prezident Nicolas Sarkozy pozvali ve čtvrtek řeckého premiéra „na kobereček“ do francouzského Cannes, kde v pátek proběhne summit zemí G 20. Část českých politiků to považuje za vměšování do vnitřních záležitostí suverénního státu.

Papandreu zde vysvětloval Merkelové a Sarkozymu, proč se rozhodl vyhlásit ve své zemi referendum. A dostal jasné varování. Do hlasování nemohou Atény s dalšími penězi vůbec počítat. Referendum se mělo podle Papandrea původně uskutečnit 4. prosince, ale zdá se že výhrůžky Berlína a Paříže na politické scéně Řecka působí.

Refererendum na rozcestí

Z počátku ale nebylo zřejmé, jak konkrétně bude znít otázka v referendu. Nebylo vyloučeno, že se bude hlasovat o samotném setrvání Řecka v eurozóně. Vývoj ale nabírá rychle dynamiku. Celá záležitost se komplikuje tím, že dva ministři vlády, jedním z nich ministr financí, jsou proti referendu, protože by nyní nepřišlo do Řecka osm miliard eur. Čili referendum se nakonec možná ani konat nebude. Dokonce se spekuluje, že by mohl současný premiér odstoupit. Podle současných informací se pravděpodobnost referenda snižuje.

Evropská komise ve čtvrtek navíc podle agentury AFP varovala, že žádná země nemůže opustit eurozónu a přitom zůstat v Evropské unii. Podle komise to plyne z Lisabonské smlouvy.

Podle poslance ČSSD Jiřího Koskuby je dobře, že si dvě velmoci pozvaly Řecko „na kobereček". Aspoň to podle něho ukázalo, co je EU zač. „Vítám, že se odkrývá skutečná podstata fungování zřejmě Čtvrté říše, byť nyní pod názvem EU. Je na čase se vážně zamyslet, zda to takto může vůbec fungovat dále. A co na to my. Je naivní si myslet, že se nám vše vyhne, že nás to ušetří. Tím však Řeky nebráním. Zvláště jejich pravicovou, opakuji pravicovou vládu, která je na vině. Je třeba rozhodnout: bude EU superstát znamenající zánik národních států? Nebo dále jen nesourodý spolek zemí první až páté kategorie? Nebo nic? To je otázka," řekl ParlamentnímListům.cz Koskuba.

celý článek naleznete na ParlamentníListy.cz