Kocourku, Vondro, vysvětlete majetkové kauzy, hřímá opozice

- Aktuality autor: Michal Polák

Opoziční ČSSD neúspěšně žádala zařadit na dnešní jednání sněmovny debatu o majetkových poměrech ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS) kvůli původu peněz, s nimiž obchodovala jeho matka. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby záležitost vysvětlil premiér Petr Nečas (ODS).

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ministerský předseda už s Kocourkem mluvil, pokračovat bude příští týden. Koalice požadavek ČSSD na nový bod vetovala.

"Není možné, aby ve vládě byli ministři, jejichž majetkové poměry vedou ke spekulacím," vysvětloval žádost ČSSD na zařazení bodu Sobotka. Okolo společnosti Key Investments, která podle Mladé fronty Dnes před třemi lety zobchodovala Kocourkově matce 16 milionů korun, "je tolik vazeb a zrealizovaných obchodů, že to nevypadá jako náhoda".

Vondrův audit

Sobotka varoval, že pokud koalice bod zařadit odmítne, bude se s ním ČSSD do sněmovny vracet, dokud Nečas věc nevysvětlí nebo Kocourka neodvolá.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek chtěl zařadit na schůzi o auditu státní podniku Letecké opravny Malešice (LOM), který zadal bez výběrového řízení ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). "Ministr Vondra ve mně vyvolává úžas a začíná být záhadnou postavou," podotkl Zaorálek. Podle dnešního Práva zadal Vondra desetimilionovou zakázku bez tendru navzdory názoru právníků ministerstva, záležitostí se zabývá kolice.

Koalice kauzy vetovala

Koalice vetovala i zařazení tohoto bodu, stejně jako dalších, které sociální demokraté navrhovali. Naopak si vládní poslanci podle očekávání odhlasovali i pro dnešek možnost nočního jednání o vládních reformních zákonech kvůli zdržovací taktice opoziční ČSSD. Cílem sociální demokracie je to, aby předlohy neplatily od začátku roku.

Další dějství jednání o vládních reformách vrácených Senátem přerušila ještě před tím porucha hlasovacího zařízení. Technici je po chvíli opravili, připraveny jsou ale podle předsedající Kateřiny Klasnové (VV) i skrutátorky pro sčítání hlasů. V obstrukční rozpravě jsou nyní tři desítky přihlášek opozičních poslanců.

Tagy: opozice vondra kauzy Kocourek

Zdroje: ČTK