Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Kníže nepřímo srovnal letošní olympiádu s tou Hitlerovou, Moravec přidal žertovné označení

Kníže nepřímo srovnal letošní olympiádu s tou Hitlerovou, Moravec přidal žertovné označení
Vladimír Moravec | zdroj: Isifa.com

Nejsem divák, ale prostředí je tam krásné. Tak zhodnotil zimní olympijské hry v Soči ministr zahraničních věcí za ČSSD Lubomír Zaorálek v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24. A sportovní klání nesleduje podle svých slov ani předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, druhý host pořadu. Možnost, že by Rusové jakožto hostující národ využívali olympiádu k politickým účelům více než jiné země, oba odmítli.

„Všichni tušíme, že za olympiádou stojí obrovský byznys. Je to dneska ani ne tak politická, jako byznysová záležitost. To, že se nakonec využívají hry politicky, to se děje pravidelně,“ prohlásil Zaorálek.

Někteří v souvislosti s olympiádou ironicky hovoří o Putinkinových vesnicích, které Moravec s chutí použil do titulku. Podle Zaorálka ale takové označení není na místě. Každá země dle jeho slov totiž pořádá olympiádu mimo jiné i pro propagaci sebe sama. „Zatímco v Londýně to brali s odstupem a humorem, v Rusku to pojali vážněji, ale to odpovídá i nátuře národa,“ míní ministr.

Propaganda už od Hitlera

S jeho slovy souhlasil i Schwarzenberg. Poukázal na skutečnost, že Adolf Hitler při pořádání her v roce 1936 v Berlíně přišel na to, že se olympiáda dá využít k propagandě ideologie. A všichni ostatní se to podle Schwarzenberga od něj posléze naučili. „Rusové mají také humor, jenže v Anglii vládne stará demokracie a podstatou demokracie je fakt, že si můžete udělat z politiků srandu, zatímco v diktatuře to možné není. A Rusko to bere podobně smrtelně vážně jako Berlín v roce 1936,“ prohlásil.

„Na to přišli ještě před führerem,“ opravil ho Zaorálek. Připustil ale, že to byl Hitler, který tuto myšlenku dovedl k dokonalosti.

Před Zaorálkem leží tíživý problém ohledně českých velvyslanců – bez ambasadora je totiž v současné době už jedenáct českých zastupitelských úřadů. Za doby předchozí vlády se ohledně těchto postů strhly velké spory. Prezident Miloš Zeman se ale nechal slyšet, že podobný bouřlivý vývoj už neočekává. Také dodal, že svého favorita na velvyslance již, prý naštěstí, nemá.

„Uvidíme, jestli pouze letos, nebo jestli příští rok opět s někým vyrukuje,“ reagoval na tento výrok Schwarzenberg s úsměvem. Velmi se mu nelíbí, že si podle něj Zeman neuvědomuje, že prezident podle Ústavy velvyslance pověřuje, nikoliv jmenuje, nebo na to stále zapomíná.

Diskuze o velvyslancích začaly

Zaorálek zdůraznil, že schůzky na toto téma již začaly. Jedná se prý ale o natolik intimní informace, že o jménech jednotlivých ambasadorů či možných kandidátech nebude zatím vůbec hovořit. „Máme vytipované ty nejvíc hořící země a budeme se snažit postupovat po kouskách tak, abychom to co nejrychleji vyřešili,“ ubezpečil diváky a zmínil, že situace je nejvíce urgentní v Kanadě, Mexiku a Alžírsku.

Na toto téma již proběhla i schůzka se Zemanem. Zaorálek ale zdůraznil, že rozhovor byl sice dynamický, ale nikoli ultimativní, a není proto pravda, co psala některá média – že by se prezident snažil dotlačit na velvyslanecký post Jana Fischera.

Fischer by měl zůstat u statistiky, míní Schwarzenberg

Schwarzenberg poznamenal, že si nikoho z bývalé úřednické vlády Jiřího Rusnoka nedokáže představit na tomto postu. „Fischer je zkušený statistik, ale to neznamená, že bude dobrý diplomat. Měl by zůstat ve svém oboru,“ vzkázal mu.

Myslí si také, že Česká republika disponuje množstvím kvalitních diplomatů. „Nemusíme vůbec sahat do politiky a používat posty jako trafiky, to považuji za zbytečné,“ podotkl šéf TOP 09.

Zdroje: