Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Klaus od Gašparoviče vyznamenání nedostal. Prý zatím...

Klaus od Gašparoviče vyznamenání nedostal. Prý zatím...
Ivan Gašparovič s Václavem Klausem | zdroj: Mediafax

Rozdělení Československa na konci roku 1992 podle českého prezidenta Václava Klause prospělo oběma zemím bývalé federace. Řekl to při oficiální návštěvě Slovenska, kam dnes zavítal na svou poslední zahraniční cestu ve funkci hlavy státu. Ze Slovenska ale Klaus bude odjíždět bez státního vyznamenání, na což pak slovenský prezident Ivan Gašparovič reagoval ve smyslu, že není všem dnům konec.

Český prezident Václav Klaus na své poslední návštěvě Slovenska v prezidentském postu se svým protějškem Ivanem Gašparovičem kromě jiného probíral rozdělení bývalého Československa. Proto na brífinku dostal dotaz, zda toho nelituje.

"Jsem rád, že se podařilo vytvořit bez ohledu na rozpad našeho společného státu tak dobré, tak přátelské, tak pozitivní vztahy mezi našimi zeměmi. Je to jedna z našich deviz, které máme a které nikdo nezpochybňuje," řekl v reakci na to Klaus.

"Jsem přesvědčen, že rozdělení Československa oběma zemím prospělo. Možná více Slovensku než Česku," prohlásil také Klaus.

Podobně se vyjádřil i slovenský prezident. "Jsem přesvědčen, že vztahy by nebyly tak dobré při fungování společného státu, který jsme měli. Nebyly to vždy rovnocenné vztahy. Nyní takové jsou," uvedl Gašparovič.

Připomněl například čilou obchodní výměnu mezi Slovenskem a Českem. „To všechno souvisí s tím, že jsme se od sebe neodloučili. Právě cesty, které jsme nedokázali vytvořit v době společného státu, jsme dokázali vytvořit nyní. Nezáleží na tom, zda se jmenujeme Československo, nebo zda jsme Česká republika a Slovenská republika, když vztahy fungují a jsou dobré," dodal Gašparovič.

Zdroje: