Dnes je středa 25. května 2022., Svátek má Viola
Počasí dnes 19°C Občasný déšť

Klaus je starý a hloupne, tvrdí Keller

Klaus je starý a hloupne, tvrdí Keller
zdroj: Mediafax

Prezident Václav Klaus si pět nenechal ujít příležitost, pořádně si rýpnout do Evropy. Tentokrát tak učinil v saudskoarabském Rijádu na konferenci Rady pro spolupráci v Zálivu. Evropa podle něj preferuje dovolené místo práce, spotřebu místo investic. To je diletantismus bez závoje, rozčílil se sociolog Jan Keller. Z kosmických výšin svého úřadu ten člověk neví o Evropě nic, jen to, že do ní nechce, řekl pro ParlamentníListy.cz.

Prezident Václav Klaus odletěl v úterý do Saudské Arábie, aby tam vystoupil s úvodním proslovem na ekonomickém fóru. A nebyl by to on, aby nedal co proto Evropské unii. Krom toho, že to je podle něj od samého začátku chybný projekt, který se společnou měnou snaží spojit ekonomicky i legislativně nesourodé státy, je podle něj Evropská unie zřejmě líná, rozhazovačná a konzumní.

Evropo, místo tvrdé práce preferuješ volný čas a dovolenou

„Hlavní problém Evropy spočívá v jejím ekonomickém a sociálním systému, které rychlý ekonomický růst vylučují,“ pronesl Václav Klaus.

„Evropský soziale Marktwirtschaft, jak je to nazýváno v Němčině, upřednostňuje sociální politiku založenou na redistribuci příjmů na úkor produktivity práce. Preferuje volný čas a dlouhé prázdniny na úkor tvrdé práce. Preferuje spotřebu oproti investicím, zadlužování oproti úsporám, opatrnost oproti zdravému riskování,“ prohlásil mimo jiné Klaus v projevu, který přinesla Mladá fronta Dnes..

Podle Klause je to vše „součástí širšího civilizačního a kulturního problému, který je na evropském kontinentu nebo alespoň ve většině evropských zemí hluboce zakořeněn“.