Kim Čong-un prohlášen za "nejvyššího vůdce"

- Aktuality autor: Jan Pastor

VIDEO. Druhým dnem dnes Severní Korea uzavřela slavnostní pohřeb vůdce Kim Čong-ila, který zemřel 17. prosince ve věku 69 let. Dnešní obřad začal veřejným prohlášením jeho následníka a syna Kim Čong-una za "nejvyššího vůdce" vládnoucí strany, armády a lidu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V centru Pchjongjangu se k uctění památky komunistického diktátora shromáždily statisíce lidí, které vyslechly z tlampačů projevy nejvyšších činitelů.

Podle agentury AP začal obřad na Kim Ir-senově náměstí tichým uctěním zemřelého, při němž měli lidé sklopeny hlavy. Ceremoniální hlava státu Kim Jong-nam pak davu oznámil postavení nového vůdce a prohlásil, že Kim Čong-un zdědil po svém otci "ideologii, charakter a věc revoluce". Nový vůdce přitom hleděl z balkónu Velké lidové studovny se skloněnou hlavou, obklopovali jej nejvyšší straničtí a armádní představitelé, a nablízku měl i Kim Čong-ilovu mladší sestru.

"Velké srdce soudruha Kim Čong-ila se zastavilo," řekl Kim Jong-nam, který je předsedou stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění. "Kimova smrt je největší a nejnepředstavitelnější ztrátou pro naši stranu a revoluci," dodal.

"To, že velký soudruh Kim Čong-il plně vyřešil otázku nástupnictví, byl jeho nejvelkolepější počin," pokračoval Kim Jong-nam. Za "nejvyššího vůdce" a "velkého následníka" již Kim Čong-una označovala v minulých dnech státní média, formálně by jej ale v čele země měly potvrdit nejvyšší stranické, parlamentní a vládní orgány.

Kim Čong-un k truchlícím nepromluvil

Kim Čong-un k truchlícím nepromluvil, čímž se ale nijak neodlišil od svého otce; ten podle dostupných informací promluvil osobně k masám jen jedinkrát: na vojenském shromáždění v roce 1992 ještě před tím, než se stal vůdcem země. Dalších šest dětí Kim Čong-ila včetně jeho dvou synů Kim Čong-nama a Kim Čong-čula se na záznamech z pohřbu nikde neobjevilo.

Dnešní část pohřbu trvala necelou hodinu a skončila několika minutami ticha. Pak se rozhoukaly klaksony automobilů a píšťaly vlaků jak v Pchjongjangu, tak ve zbytku země - pokud obyvatelé poslechli příkazy, pak na plné tři minuty. Na shromážděný dav dnes svítilo slunce v kontrastu k hustému sněžení, v němž konvoj s rakví projížděl ve středu Pchjongjangem.

Kim Čong-il byl absolutním vládcem jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi. Zprávu o jeho smrti Pchjongjang zveřejnil až po dvou dnech. Dalších deset dní se před podobiznami zesnulého vůdce klaněly a plakaly statisíce lidí. Ve středu začal mohutný pohřeb, z něhož severokorejská státní televize vysílala několikahodinovou jízdu kolony provázející pohřební vůz pchjongjangskými ulicemi plných teatrálně naříkajících lidí.

Tagy: pohřeb KLDR

Zdroje: ČTK