Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

Kalousek: Kdo pracuje načerno a bere dávky, ten krade

Kalousek: Kdo pracuje načerno a bere dávky, ten krade
zdroj: tisková zpráva

Člověk na podpoře, který si navíc načerno přivydělává, okrádá „bližního svého", naznačil v pořadu ČT Máte slovo exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. S tím ale nepochodil u předsedy odborového svazu KOVO Josefa Středuly.

Míra nezaměstnanosti v České republice v únoru stoupla na rekordních 9,9 procenta, proti lednu o desetinu procentního bodu. Není práce a lidé končí na úřadech práce. Někteří z nich pobírají od státu podporu v nezaměstnosti a navíc i melouchaří, aby si přivydělali.

Těm ale Miroslav Kalousek v pořadu České televize jasně vzkázal: Nepracujte načerno, okrádáte tím lidi, kteří sociální dávky opravdu potřebují. Raději využijte rekvalifikační kurzy nebo veřejně prospěšné práce.

„Nemůžete lidi tlačit k nuceným pracím," pustil se hned zkraje do exministra financí Středula. Politici podle jeho názoru spíše nejsou schopni posílit inspekce úřadů práce, aby případy nezaměstnaných pracujících kontrolovaly.

„Budu se zasazovat o to, aby bylo zaměstnávání načerno hodnoceno jako trestný čin," snažil se pokračovat Kalousek, ale byl opět přerušen předákem odborového svazu KOVO s posměškem, že pravděpodobně „objevil 500 let po Kolumbovi Ameriku", protože takové opatření je v zákoníku již obsaženo.

Do diskuze „dvou kohoutů" se pokusil vstoupit host pořadu - majitel malé firmy, který si postěžoval, že zaměstnat v současné hospodářské krizi člověka na pracovní poměr je riskantní. V případě, že by byl nucen jeho místo zrušit, následné povinné vyplacení odstupného může mít pro jeho společnost likvidační efekt.

Exministr financí přišel s návrhem uzákonění možnosti brigád a krátkodobých pracovních úvazků. Středula se ale postavil na stranu zaměstnanců, které v tomto případě označil za oběť, "Nasazují v práci své zdraví a nemají potom mít nárok ani na odstupné?" spílal směrem k podnikateli.

Ten ho stihl jen lehce poopravit, že překrucuje jeho slova a na světě byla nová slovní přestřelka odboráře s místopředsedou topky.

„Takhle to vypadá na tripartitě. Vy něco řeknete a oni řeknou, že jste řekl něco jiného...na to si zvykněte," poučil exministr financí. „Vy už tam nejste, pane Kalousku," šel do okamžitého protiútoku jeho oponent.

Celý spor na konci pořadu „rozsekl" názor diváka: „V tomhle státě je nejlepší být permanentně vožralej. Ten, kdo nic nedělá, nic nezkazí."

www.parlamentnilisty.cz