K vraždění v mešitách na Novém Zélandu se přihlásil australský extremista

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 3. 2019 15:33) - Aktuality autor: šar

Nejméně 49 lidí v pátek zahynulo při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch. Zdravotnické úřady sdělily, že dalších 48 lidí utrpělo zranění, někteří z nich jsou v kritickém stavu. Podle českého ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi útoku žádní čeští občané. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že se jednalo o dobře plánovaný teroristický čin.

Útoky nepřežilo 40 lidí

Útoky nepřežilo 40 lidí,zdroj: Profimedia.cz

V souvislosti s útokem byli zadrženi čtyři podezřelí, z nichž jeden byl obviněn z vraždy a má v sobotu stanout před soudem. Policie jeho totožnost neupřesnila, mohlo by ale jít o 28letého Australana, který se k atentátu přihlásil. Australský premiér Scott Morrison potvrdil, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Označil ho za "pravicového extremistu a násilnického teroristu". Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Inspirací mu byl Breivik 

Střelec si svůj čin nahrával a v přímém přenosu vysílal na internetu. Sedmnáctiminutový videozáznam byl následně ze sociálních sítí stažen. Před svým činem také útočník zveřejnil prohlášení, v němž uvedl, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy. Za svůj hlavní zdroj inspirace označil norského ultrapravicového atentátníka Anderse Breivika, který v roce 2011 v norské metropoli Oslo a v okolí zabil 77 lidí.

Tarrant byl zřejmě rovněž obdivovatelem balkánských nacionalistů a válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Jejich jména měl napsaná na výzbroji, kterou při dnešním vraždění použil.

Další tři podezřelí byli v době zatčení rovněž ozbrojeni, u jednoho z nich už ale policie uvedla, že pravděpodobně nemá se střelbou nic společného. U dalších dvou policie vyšetřuje, zda se na útoku nepodíleli.

Po jiných podezřelých policie nepátrá, nebezpečí ale ještě nepominulo, řekl novozélandský policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci. Lidé by pokud možno měli zatím setrvat doma. Novozélandské úřady také nařídily, aby mešity v zemi byly uzavřeny, a zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z "nízkého" na "vysoký".

Terčem útoku se staly mešity Al Noor a Linwood v centrální části téměř čtyřsettisícového města Christchurch, které má početnou islámskou komunitu. V mešitě Al Noor zemřelo podle komisaře Bushe 41 lidí a v mešitě Linwood přišlo o život sedm osob. Další člověk podlehl svým zraněním v nemocnici, dodal Bush.

Britské a francouzské bezpečnostní složky oznámily, že v reakci na střelbu na Novém Zélandu posílí hlídky v okolí mešit ve svých zemích. Útok již odsoudili vůdci řady západních zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že oběti byly zavražděny z rasové nenávisti a že je činem hluboce otřesena. Mluvčí Bílého domu útok označila za krutý nenávistný čin a prezident Donald Trump ujistil, že Spojené státy stojí při Novém Zélandu. Papež František řekl, že ho toto nesmyslné násilí zarmoutilo.

K reakcím odsuzujícím násilí se přidali i český prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Soustrast obětem vyjádřili čelní představitelé Evropské unie, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, britská premiérka Theresa Mayová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron.

Představitelé muslimských zemí zdůraznili, že útok je zvlášť odporný, jelikož byl spáchán v době pátečních modliteb. Někteří činitelé jako pákistánský premiér Imran Chán či turecký prezident Reccep Tayip Erdogan přitom vyjádřili přesvědčení, že za atentáty stojí rostoucí islamofobie. Při útoku zahynuli i čtyři Bangladéšané a tři další byli zraněni. Mezi zraněnými jsou také Indonésané, Afghánci či Malajsijci.

Tagy: zahraničí Nový Zéland krajní pravice terorismus a násilí

Zdroje: ČTK,České Noviny