Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentář: Jste mladí? Tak buďte zticha!

Komentář: Jste mladí? Tak buďte zticha!
"Ale todle jako přece neni možný, aby tady takovej chlapec říkal tyto věci." | zdroj: Profimedia

Druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek kápnul na to, co člověk potřebuje k tomu, aby mohl mluvit o politice. Nejsou to ani zkušenosti, ani vzdělání, roli hraje jenom věk. Posedl ho snad duch komunisty Miroslava Štěpána?

O víkendu byla možnost z úst jednoho politika slyšet moc krásné ageistické věty, které byly jako vystřižené z minulého režimu: "Kolik je vám roků? Kolik je vám roků, pane Michálku?" a "Ale todle jako přece neni možný, aby tady takovej chlapec říkal tyto věci."

Ne, skutečně se nejednalo o premiéru nového historického filmu, kde je scéna, jak starý bolševik kádruje nějakého mladíka, jenž si dovolil mít nevyhovující názor. Všechno zaznělo z úst druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který se v nedělních Otázkách Václava Moravce rozhodl místo seriózního vedení diskuse zachovat jako cholerický sociální idiot a odbýt pirátského poslance Jakuba Michálka otevřeným laciným útokem na jeho věk.

Prvního místopředsedu hnutí ANO rozhodilo, když Michálek začal mluvit o trestním stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo a nadmíru arogantně se do pirátského poslance pustil, přičemž se nestyděl využít několik argumentačních faulů.

Krom věku se otřel i o podle něj neslušné chování Pirátů, načež krásně prezentoval vlastní slušné vychování a opakovaně až hystericky skákal devětadvacetiletému pirátovi do řeči, když se Michálek snažil s klidem Faltýnkově kádrové rétorice bránit.

Michálek si následně z Faltýnkova nevhodného útoku stačil později v pořadu udělat i legraci, když na jeden z dotazů Václava Moravce s úsměvem reagoval slovy "Já nevím, zda se k tomu mohu vyjadřovat, protože mně je dvacet devět let."

"Nejsme děti!"

Na chování prvního místopředsedy hnutí ANO se okamžitě snesla vlna kritiky na sociálních sítích, včetně parodických vtípků a memů, které ho začaly přirovnávat ke komunistovi Miroslavu Štěpánovi. Ten se v osmdesátém devátém proslavil svou podobně absurdní hláškou útočící na věk, když v ČKD řekl, že děti tu rozhodovat nebudou. Načež ho přítomný dav dělníků vypískal a přišla dnes již legendární reakce, skandování hesla "'Nejsme děti!'".

Na Twitteru si legraci z Faltýnka udělali někteří uživatelé i tak, že ho převedli na jednotku na měření IQ a počítali, kolik "Faltýnků" jim zbývá do toho, aby byli chytří jako on, a mohli se tak bez problémů vyjadřovat k politice.

Ostatně podobné nesmyslné útoky na věk nejsou v rámci ANO žádnou novinkou. Sám šéf hnutí Andrej Babiš používal vůči Pirátům lacině dehonestující rétoriku, kdy poslance ve sněmovně opakovaně oslovoval jako "kluky". Na to Piráti reagovali s humorem a pro Babiše vytvořili "Kuchařku" jak jednat s Piráty, kde jeden z bodů zní “Neříkejte nám kluci, my Vám taky neříkáme strejdo (a navíc máme i holky)."

Mimochodem ve velmi podobném duchu Babiš kádroval rovněž novinářku Emmu Smetana. Místo věku se ji ale rozhodl napadnout přes osobu její matky, což je další oblíbený argumentační faul ze stejné sorty, jako útočení na věk. Jeden by čekal, že tenhle typ rétoriky zemřel s bolševickou diktaturou.

Kdo je tu nejstarší?

Absurditě na celé situaci dodává i fakt, že hnutí ANO je o několik let mladší než Česká pirátská strana a premiér Andrej Babiš není žádným politickým veteránem, na čemž z velké části staví i svoje PR. Vlastně jsou právě s Jakubem Michálkem v politice obdobně dlouhou dobu. A třeba předseda Pirátů Ivan Bartoš je jako politik profesně starší než Babiš.

Přesto, jak se zdá, lidi jako je Faltýnek nezajímá, jak dlouho se někdo věnuje nějaké profesi nebo jaké má vzdělání, ale jde jim čistě o to, kolik má kdo svíček na dortu. Jako by žili v nějaké středověké horské vesnici, kde se moudrost obyvatel určuje podle toho, kdo přežil kolik zim.

Navíc je zvláštní, že Jaroslavu Faltýnkovi dodneška evidentně nevadil momentální ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch, který by se svými jednatřiceti lety podle jeho měřítek asi taky neprošel a jako další "takovej chlapec" neměl právo na politický názor.

V hezké společnosti

Je pravda, že Faltýnkův přešlap v Otázkách Václava Moravce těžko překoná v prostředí internetu legendární aktivistku Janu Hruškovou, která se v minulosti v pořadu Máte slovo pustila v podobném ageistickém duchu do diváka z publika a na jeho účet velmi infantilně prohlásila "Ňuňuňuňu, podívejte se na něho. Mladej! Vodkudpak přišel?".

Velký konkurent na obdobném hřišti je pro Faltýnka i komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který v březnu v rozhovoru pro iDNES.cz na dotaz, zda považuje za adekvátní mlátit obuškem ženy, odmítl odpovídat a začal se novináře dotazovat, kolik je mu let a že to nemůže pochopit.

Problém je ale v tom, že tady mluvíme o Jaroslavu Faltýnkovi. Tedy o druhém muži nejsilnější české politické strany, od kterého bychom čekali něco víc, než od komické aktivistky a bolševické mlátičky. Česká politická kultura tak dostala zase další solidní ránu.

Zdroje:
Vlastní