Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 13°C Bouřky

Johnova metropolitní policie. Budí obavy i očekávání

Johnova metropolitní policie. Budí obavy i očekávání
zdroj: tisková zpráva

Na veřejnost začínají prosakovat informace o možnosti založení Metropolitní policie, která by měla vzniknout sloučením pořádkových a dopravních policistů a jednotlivých útvarů městské policie.

V našich podmínkách dosud nevídaný koncept, který by podle příznivců neobvyklé transformace měl vehnat více policistů do ulic a zajistit tak větší bezpečnost a efektivitu složek.

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala předložit novelu zákona o služebním poměru, což Radek John po pondělním jednání s odboráři popřel. Vede jeho jednání ke vzniku Metropolitní policie? Co se může skrývat pod touto nálepkou ? Budou metropolitní policisté ve služebním nebo v pracovním poměru? Není to trik ministra vnitra, jak ušetřit další miliardy?

Odbory se obávají destabilizace policie

Stanovisko nezávislého odborového svazu policie ČR je patrné už z názvu podkapitoly. V článku uveřejněném na oficiálním webu se předseda Milan Štěpánek pozastavuje nad absurditou jednotného velení tohoto útvaru a řeší především pracovně právní úpravy. "U policistů a městských strážníků jsou smlouvy odlišné. Strážníci jsou v pracovním poměru, ale policisté ve služebním. Nová úprava by tedy musela směřovat k zásahům do těchto vztahů. Nedokážu si představit, že bezmála 25 000 policistů přejde ze státu pod město, to by vyvolalo další problémy a destabilizaci Policie České republiky," uvedl pro ParlamentníListy.cz Štěpánek.

A velet tomu bude kdo?

Primátor města Brna Roman Onderka ČSSD už o projektu rovněž slyšel "Vnímám to jako snahu pana Johna na redukci policistů ve služebním poměru a převádění kompetencí ze státu na města. Navíc kdo to bude platit, kdo tomu bude velet? Náš rozpočet už je tak dost nafouknutý," sdělil redakci Onderka.

Celý článek najdete na ParlamentniListy.cz