Dnes je pátek 22. ledna 2021., Svátek má Slavomír
Počasí dnes 2°C Oblačno

Johnova metropolitní policie. Budí obavy i očekávání

Johnova metropolitní policie. Budí obavy i očekávání
zdroj: Archiv

Na veřejnost začínají prosakovat informace o možnosti založení Metropolitní policie, která by měla vzniknout sloučením pořádkových a dopravních policistů a jednotlivých útvarů městské policie.

V našich podmínkách dosud nevídaný koncept, který by podle příznivců neobvyklé transformace měl vehnat více policistů do ulic a zajistit tak větší bezpečnost a efektivitu složek.

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala předložit novelu zákona o služebním poměru, což Radek John po pondělním jednání s odboráři popřel. Vede jeho jednání ke vzniku Metropolitní policie? Co se může skrývat pod touto nálepkou ? Budou metropolitní policisté ve služebním nebo v pracovním poměru? Není to trik ministra vnitra, jak ušetřit další miliardy?

Odbory se obávají destabilizace policie

Stanovisko nezávislého odborového svazu policie ČR je patrné už z názvu podkapitoly. V článku uveřejněném na oficiálním webu se předseda Milan Štěpánek pozastavuje nad absurditou jednotného velení tohoto útvaru a řeší především pracovně právní úpravy. "U policistů a městských strážníků jsou smlouvy odlišné. Strážníci jsou v pracovním poměru, ale policisté ve služebním. Nová úprava by tedy musela směřovat k zásahům do těchto vztahů. Nedokážu si představit, že bezmála 25 000 policistů přejde ze státu pod město, to by vyvolalo další problémy a destabilizaci Policie České republiky," uvedl pro ParlamentníListy.cz Štěpánek.

A velet tomu bude kdo?

Primátor města Brna Roman Onderka ČSSD už o projektu rovněž slyšel "Vnímám to jako snahu pana Johna na redukci policistů ve služebním poměru a převádění kompetencí ze státu na města. Navíc kdo to bude platit, kdo tomu bude velet? Náš rozpočet už je tak dost nafouknutý," sdělil redakci Onderka.

Celý článek najdete na ParlamentniListy.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,360 21,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma