Jihokorejská média a banky se staly terčem hackerského útoku

- Aktuality autor: Michal Polák

Počítačové sítě velkých jihokorejských sdělovacích prostředků a bank se dnes staly terčem hackerského útoku, který způsobil jejich výpadek. Případ vyšetřuje tamní policie a pohotovost kvůli možnému kybernetickému útoku zvýšila také armáda, napsaly tiskové agentury. První podezření se soustředila na Severní Koreu, ale důkazy pro to zatím žádné nejsou. 

Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap se jednalo o útok proti třem televizním stanicím - YTN, MBC a KBS - a dvěma bankám - Shinhan Bank a Nonghyup. Jejich počítačové sítě byly podle agentury úplně nebo částečně ochromené. 

Útok se odehrál v době, kdy na Korejském poloostrově panuje značné napětí mezi Jižní a Severní Koreou, která opakovaně hrozí válkou. Jihokorejská agentura pro bezpečnost internetu nicméně zatím nezjistila žádné důkazy, že hackerské útoky přišly ze zahraničí. 

Dnešní incident se odehrál jen několik dní poté, co Severní Korea obvinila Jižní Koreu a Spojené státy, že stojí za vytrvalými a intenzivními hackerskými útoky. Kvůli nim prý téměř dva dny nefungovala řada severokorejských oficiálních webových serverů. 

Útoky se vyskytli již v minulých letech

KLDR je podezírána, že stála za dvěma velkými kybernetickými útoky v letech 2009 a 2011. Tyto útoky směřovaly proti jihokorejským vládním úřadům a finančním institucím. 

Jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že v důsledku dnešního útoku zvýšilo úroveň své pětistupňové pohotovosti Infocon, která se týká kybernetických hrozeb, ze čtyřky na trojku. Jednička je nejvyšší stupeň. "Nevylučujeme možnost, že do toho byla zapojena Severní Korea, ale zatím je předčasné to tvrdit. Nějakou dobu potrvá, než to zjistíme," řekl mluvčí ministerstva obrany Kim Min-sok. 

Jihokorejská agentura pro bezpečnost internetu uvedla, že v loňském roce zaznamenala na 40.000 případů kybernetických útoků, a to jak ze zahraničních, tak z domácích zdrojů. Proti asi 24.000 zaznamenaných případů v roce 2008 je to nárůst o dvě třetiny. 

Masivnímu útoku hackerů se začátkem března nevyhnula ani Česká republika. Útok byl veden proti webovým stránkám řady firem z oblasti médií, telekomunikačních a finančních služeb. Případem se začala zabývat policie a kontrarozvědka. Policie uvedla, že v tuzemsku šlo o největší podobné napadení od rozvoje internetu; podle odborníků byly tyto útoky vedeny z počítačových adres v Rusku.

Tagy: internetový útok Jižní Korea

Zdroje: ČTK