Jihokorejská kuriozita: Odsoudili už čtvrtého exprezidenta, za korupci má tvrdý trest

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Bývalý jihokorejský prezident I Mjong-bak byl v pátek odsouzen k 15 letům vězení za korupci a zpronevěru. Úplatky měl dostat mimo jiné od firmy Samsung, uvedla agentura Reuters. Jde již o čtvrtého jihokorejského exprezidenta, jehož soud v této zemi za poslední dvě desetiletí poslal do vězení. I Mjong-bak obvinění odmítá s tím, že jde o "politickou pomstu".

Souzený exprezident během procesu

Souzený exprezident během procesu,zdroj: Profimedia.cz

I Mjong-bak, který stál v čele země od února 2008 do února 2013, byl z úplatkářství, zpronevěry a dalších zločinů obžalován letos v dubnu. Stalo se tak jen tři dny poté, co byla exprezidentka Pak Kun-hje, která do funkce nastoupila po I Mjong-bakovi, odsouzena v jiném korupčním skandálu k 24 rokům vězení.

Šestasedmdesátiletý exprezident byl obžalován z přijetí úplatků v celkové výši 11 miliard wonů (212 milionů Kč) od jednotlivců i institucí včetně národní výzvědné služby a společnosti Samsung. Prokuratura ho obvinila i z daňových úniků a ze zpronevěry, jíž se měl dopustit v letech 1994 až 2006.

Přehled jihokorejských hlav státu odsouzených za trestné činy:

  • Čon Du-hwan - Korejský prezident z let 1980-1988 byl v roce 1996 odsouzen k trestu smrti za vzpouru, vlastizradu a také korupci. V případu korupčního obvinění jej soud shledal vinným, že v letech 1980-1993 společně s tehdejším generálem a pozdějším prezidentem Ro Tche-uem přijali úplatky od podnikatelů v celkové výši přesahující 600 milionů dolarů. Oba byli také odsouzeni za to, že využili výjimečného stavu v roce 1979 k provedení krvavého vojenského převratu a že způsobili masakr civilistů při prodemokratických demonstracích v Kwangdžu v roce 1980. Trest byl Čonovi po roce zmírněn na doživotí. Propuštěn byl díky amnestii, kterou vyhlásil v prosinci 1997 odstupující prezident Kim Jong-sam.
  • Ro Tche-u - Čon Du-hwanův nástupce v prezidentském úřadu (1988-1993), byl společně se svým předchůdcem souzen za vzpouru, vlastizradu a korupci. Soud mu v roce 1996 vyměřil trest 22 let vězení, který mu byl po odvolání snížen na 17 let žaláře. V prosinci 1997 byl stejně jako Čon díky amnestii propuštěn.
  • Pak Kun-hje - Korejská prezidentka z let 2013-2017 byla letos v dubnu odsouzena k 24 letům vězení a pokutě 18 miliard wonů (357 milionů Kč) za zneužití pravomoci, vydírání a korupci. V centru korupčního skandálu, který vypukl v roce 2016, stála Čche Son-sil, důvěrnice Pak Kun-hje. Letos v polovině února byl Čche uložen trest dvaceti let odnětí svobody. Aféra se týkala i největší jihokorejské průmyslové společnosti Samsung. V srpnu zvýšil odvolací soud trest pro Pak na 25 let vězení a pokutu stanovil na 20 miliard wonů. Ve zdůvodnění soud uvedl, že Pak přijala na úplatcích víc peněz, než se původně předpokládalo. Letos v červnu jiný jihokorejský soud odsoudil Pak k osmi letům vězení za zneužití fondů tajných služeb a za nedovolené ovlivňování voleb. Oba tresty se sčítají, takže bývalá prezidentka má za mřížemi strávit 33 let.
  • I Mjong-bak - Korejský prezident z let 2008-2013 byl letos v dubnu obviněn z úplatkářství, zpronevěry a dalších zločinů. Prokuratura v Soulu uvedla, že I Mjong-baka obžalovala z přijetí úplatků v celkové výši 11 miliard wonů (218 milionů Kč) od jednotlivců i institucí včetně národní výzvědné služby a společnosti Samsung. I Mjong-bak byl rovněž obžalován z daňových úniků za tři miliardy wonů (59 milionů Kč) a z toho, že v letech 1994 až 2006 zpronevěřil 35 miliard wonů (695 milionů Kč). Dnes byl za korupci odsouzen na 15 let vězení.

Tagy: zahraničí Jižní Korea justice a soudy zločin a trest korupce a úplatkářství zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK