Je teprve srpen, ale Praha už hledá vánoční strom. Nabízí 10 tisíc!

- Aktuality autor: Danica Klein

Praha začala hledat vánoční strom, který ozdobí letošní tradiční trhy na Staroměstském náměstí. Pořadatelé trhů proto dnes vyhlásili soutěž o nejkrásnější jehličnan, který bude v adventu vztyčen v centru metropole. Tipy na vánoční strom mohou lidé posílat do 24. září. Vítěz dostane 10.000 korun, řekl ředitel pořádající společnosti Taiko Petr Hozák.

Smrk, který pořadatelé hledají, by měl mít bezchybný vzhled a měl by být vysoký asi 23 až 25 metrů. Musí být dobře dostupný pro těžkou techniku, která jej po pokácení nepoškozený naloží na tahač s návěsem. Podmínkou také je, aby byl zdravý. Bezpečnostní hledisko se v Praze stalo citlivou věcí po neštěstí v roce 2003, kdy se více než pětadvacetimetrový smrk za vichřice zřítil. Zranil pět lidí, z toho britského turistu vážně. Soud mu přiřkl odškodné přes 1,5 milionu korun.

Do soutěžního klání se může přihlásit každý, kdo má vhodný strom na svém pozemku a potřebuje se ho šetrně zbavit, nebo o podobném stromu ví. Podrobné podmínky soutěže najdou všichni zájemci nawww.vanocnistrompraha.cz.

Loňský dvacetimetrový smrk ztepilý pocházel z Malých Kyšic na Kladensku. Organizátoři jej vybrali až napodruhé. V prvním kole soutěže totiž žádný vhodný strom nenašli.

Vánoční trhy začnou na Staroměstském náměstí 1. prosince a potrvají do 1. ledna 2013. Vítězný strom se slavnostně rozsvítí 1. prosince 2012.

Tagy: srpen vánoční strom

Zdroje: ČTK