Hudeček chce před odchodem vyřešit Opencard. Pustí se i do Blanky?

KOMENTÁŘ - Komentáře autor: Lukáš Vincourek

Odcházející pražská rada by měla v úterý jednat o dalším osudu Opencard. Primátor Tomáš Hudeček chce prosadit nový systém, který by v průběhu dvou let problematickou kartu nahradil. Podle Hudečka bude stát maximálně 40 milionů, ale protože zlikviduje závislost na jediné firmě, jak je tomu v případě Opencard, tak se to vlastně vyplatí. 

Tomáž Hudeček chce dnes magistrátní radě navrhnou alternativu za problémovou opencard v hodnotě 40 milionů.

Tomáž Hudeček chce dnes magistrátní radě navrhnou alternativu za problémovou opencard v hodnotě 40 milionů.,zdroj: Isifa.com

Proč ale Hudeček s podobným návrhem nepřišel v průběhu svého dosavadního primátorského angažmá, je záhadou, a to nejen pro nastávající koalici, která má docela logicky z jakéhokoli dalšího kroku Hudečka, a to nejen tak zásadního, obavy.

Oproti obecným politickým zvyklostem jde Hudeček už poněkolikáté za poslední dva týdny doslova proti proudu. Jak času, tak událostí. Dělat závažná rozhodnutí přitom Hudečkovi nikdy moc nešlo. Nedělal je, když mohl, chce je ale dělat, když by už neměl.

Těžko říci, zda z vlastního přesvědčení, kvůli svědomí, strachu, nebo jde jen o to, aby za někoho "vymetl Augiášův chlív" a následně obdržel trafiku v rámci některé z politicko-podnikatelských periferiích bývalých magistrátních garnitur. Vzhledem k jeho nedávným veletočům by poslední z uvedených možností nemusela být vůbec nepravděpodobná.

Absurdní jednání Hudečka navíc dokresluje fakt, že podle některých informací by se chtěl dosluhující primátor v rámci úterní rady vrátit i k problematice svozu odpadu v metropoli, kterou ale v pondělí všechny zúčastněné, respektive zainteresované strany vyřešily. Technická správa komunikací zřejmě půjčí část kapacity společnosti Pražským službám, aby mohla od listopadu zajistit bezproblémový svoz odpadu. Mělo by to zamezit stávajícím problémům s kontejnery, jelikož stávající společnost AVE v některých částech neodstraňuje svá zařízení, kterých je s těmi "pražskými" nadbytek. 

Kdo spočítá zajíce po Hudečkově honu?

Jestli však Hudečka trápí, že vůči svým voličům, respektive díky nedávno získanému "silnému mandátu", má povinnost auditu magistrátních megaprojektů, možná by se měl vrátit k takovým, na jejichž zpochybňování se přímo či nepřímo podílel on sám. Nabízí se třeba jeden konkrétní příklad za všechny. Tunel Blanka.

Velmi pravděpodobně ale právě Hudečkovu úlohu, zejména v případě Blanky, zhodnotí už někdo jiný. Do té doby se ale nějaká ta kouřová clona prostě hodí. 

Tagy: Česko Praha kauza Opencard pražský magistrát koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL

Zdroje: ČTK