Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Horákův Havel dostal v Římě cenu za nejlepší film

Horákův Havel dostal v Římě cenu za nejlepší film
Slávek Horák, režisér filmu Havel | zdroj: Profimedia

Film Havel režiséra Slávka Horáka dostal o víkendu cenu za nejlepší celovečerní film na 19. ročníku Římského festivalu nezávislých filmů (Riff).

Mezinárodní porota festivalu, který se letos uskutečnil výlučně on-line formou, ocenila, že se film vyhýbá zaběhnutým postupům, jež jsou typické pro životopisné snímky. "Jedná se o vzácný případ životopisného filmu, který nemá sklon k nekritické oslavě," uvedla porota ve svém hodnocení. Vedle toho také vyzdvihla vizuální stránku snímku a hudební doprovod.

Mezi partnery festivalu jsou italské ministerstvo kultury, státní filmová agentura Istituto Luce či italská veřejnoprávní televize Rai.

Film Havel, který byl uveden do českých kin v červenci, je druhým celovečerním snímkem režiséra Slávka Horáka. Režisér podle svých slov nechtěl natočit "portrét státníka". Děj filmu se odehrává v letech 1968 až 1989, před nástupem Václava Havla do prezidentského úřadu. Zabývá se také soukromým životem bývalého českého prezidenta, především jeho vztahem s první manželkou Olgou.

Film byl mezi snímky, mezi kterými Česká filmová a televizní akademie vybírala při rozhodování o nominaci na americkou filmovou cenu Oscar. Akademie se nakonec rozhodla pro snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové.

Vůči filmu se ohradila v říjnu skupina někdejších Havlových přátel a kolegů. V otevřeném dopise odmítli způsob, kterým je Havel ve filmu vylíčen. "My, kteří jsme Václava Havla znali, byli jeho přáteli nebo pracovali v jeho blízkosti, jsme šokováni, jaký obraz o prvním polistopadovém prezidentovi a dlouholetém hybateli bývalé opozice ten film předkládá," stojí v dopise, který podepsali mimo jiné někdejší premiér a předseda Senátu Petr Pithart, spisovatel Ivan Klíma, bývalý Havlův poradce a hudebník Michael Kocáb nebo spoluzakladatelé slovenské organizace Veřejnost proti násilí Fedor Gál a Ladislav Snopko.

Zdroje: