Na zavražděného Němcova vzpomínaly davy v Moskvě i desítky lidí v Praze

- Aktuality autor: art

Místo protivládní demonstrace, která se měla konat v neděli v Moskvě, tisíce Moskvanů vyrazily do ulic, aby uctily památku opozičního aktivisty a slavného kritika Kremlu Borise Němcova. A lidé na něj vzpomínali i v Praze, piety na Staroměstském náměstí se zúčastnily desítky lidí. 

Na Němcova vzpomínali lidé v Moskvě i v Praze

Na Němcova vzpomínali lidé v Moskvě i v Praze,zdroj: Profimedia.cz

Zatímco moskevská policie odhaduje účast na shromáždění na 16,5 tisíce lidí, pořadatelé uvádějí kolem 70 tisíc účastníků. Agentura Reuters ovšem uvádí, že se sešlo zřejmě méně, než se původně čekalo. Organizátoři předpokládali, že dorazí kolem 50 tisíc lidí.

Lidé pochodovali s portréty Němcova, ruskými vlajkami se smuteční páskou i ukrajinskými prapory. Nad jejich hlavami se objevily transparenty s nápisy "Hrdinové neumírají", "Tyto střely zasáhly každého z nás" či "Zemřel za budoucnost Ruska".

Opoziční vzpomínkové akce se konaly také v Petrohradu a některých dalších větších městech. Památku ruského opozičního předáka uctili také lidé v Praze.

Němcova zastřelili v pátek večer přímo u Kremlu. Zatímco opozice to považuje za politickou vraždu, vyšetřovatelé mluví o provokaci a pokusu o destabilizaci země a za informace vedoucí k dopadení vraha vypsali odměnu ve výši tří milionů rublů (zhruba 1,2 milionu korun).  

Tagy: Rusko Česko ruská politika útoky a atentáty únosy a vraždy vražda Němcova

Zdroje: ČTK