Hejtmani nebudou jednat o Brdech, dokud nerozhodne vláda

- Aktuality autor: red

Hejtmani a starostové ze Středočeského a Plzeňského kraje nebudou jednat o budoucnosti vojenského prostoru Brdy, dokud jim vláda nepředstaví konkrétní plány, jak chce s územím naložit.

Shodli se na tom dnes v Příbrami, kde zároveň odsouhlasili memorandum, které pošlou ministrům. Podle starostů a hejtmanů zároveň musí být celé území před případným zrušením prostoru vyčištěno od vojenské munice.

"Nemá cenu o tom vést nějaké debaty, když ještě vláda ani nerozhodla, co s tím chce udělat. Je tady jen jakési stanovisko pana ministra obrany, ale neexistuje žádné závazné stanovisko vlády," řekl novinářům středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Počkají na usnesení vlády

Plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že budou jednání mezi starosty a kraji přerušena do té doby, než vláda kvůli Brdům přijme konkrétní usnesení. "Pokud vláda řekne, že myslí tento projekt vážně, tak budeme velmi intenzivně vyjednávat," dodal Chovanec.

Ministerstvo obrany na jaře oznámilo, že plánuje málo využívaný prostor Brd opustit do roku 2015. Chovanec však tento rok označil spíše za "zbožné přání" nežli reálný termín odchodu armády. Přes záměr zrušit nejstarší vojenský újezd v zemi vojáci zdůrazňují, že dělostřelecká posádka v Jincích, která v Brdech cvičí, je perspektivní a zůstane zachována.

Ostatní vojenské prostory se podle plánu ministerstva obrany zmenší, většinou přibližně o čtvrtinu své rozlohy. Vojenský újezd Jince neboli Brdy je třetí největší v Česku. Podle původních plánů USA tam měl být umístěn protiraketový radar, z toho ale sešlo. Rozloha prostoru Brdy je 260 kilometrů čtverečních. Z toho 90 procent tvoří lesní porosty, zbytek využívá armáda. Na území je specializovaná dělostřelecká, tanková, protitanková a letecká střelnice.

Tagy: Vláda hejtmani brdy

Zdroje: ČTK