Hasič u soudu: Od začátku jsme ve Vítkově měli podezření na žhářství

- Aktuality autor: red

Výslechem vyšetřovatele hasičů pokračoval ve čtvrtek proces v kauze Vítkov se čtyřmi mladými neonacisty z Opavska, Bruntálska a Šumperska, kteří zapálili dům s romskou rodinou.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Byl to požár třetího stupně. Když jsem na místo dorazil, celý dům už byl v plamenech," popsal situaci na místě hasič Roman Holubec. Ten pak místo požáru prohledal a našel i střepy láhví, které které žháři na zapálení domu použili. 

Potvrdil, že od začátku existovalo podezření na úmyslné zapálení - žhářský útok. Přesto vyšetřovatel hasičů prověřoval i další možné příčiny. "Prohlédl jsem například kamna a zjišťoval, zda topily a kdy se přikládalo," řekl Holubec.

Zběžně prohlédl i elektroinstalaci. "Nevykazovala žádné poškození. "Vyšetřování opravdu směřovalo k tomu, že objekt byl zapálen z vnější strany pomocí hořlavin," doplnil. 

Proces bude pokračovat i v pátek. Na řadu by měly přijít záznamy z domovních prohlídek a možná i přehrání odposlechů telefonních hovorů čtyř obžalovaných - Davida Vaculíka, Ivo Müllera, Václava Cojocarua a Jaromíra Lukeše.

Soud během minulého hlavního líčení vyslechl obžalované. Vypovídat chtěli jen dva - Müller a Cojocaru. Lukeš a Vaculík vypovídat odmítli. Před soudem už hovořili i členové rodiny, na kterou pravicoví extremisté útočili, a také lidé z okruhu jejich známých. Před soudem hovořili i odborníci na extremismus, kteří potvrdili, že obžalovaní byli aktivní neonacisté. 

Čtyři mladí muži na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý, Lukeš, čekal v autě. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejmladší Natálie utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

Zdroje: ČTK