Hackeři útočí přes routery, první případy se objevily už i v ČR

- Aktuality autor: Petr Kubec

Zkontrolujte si své internetové připojení. Pokud máte doma starší router, existuje možnost, že i vaše zařízení bylo napadeno počítačovými zločinci. O útocích tohoto druhu, které se v České republice objevily poprvé, informoval Národní bezpečnostní tým pro koordinaci řešení incidentů v počítačových sítích CSIRT.

Hacker (ilustrační fotografie)

Hacker (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Uživatelé by podle doporučení CSIRT měli na routeru zkontrolovat nastavení DNS, změnit výchozí uživatelské jméno a heslo a zakázat vzdálenou konfiguraci. Zároveň by měli stáhnout nejnovější aktualizaci firmwaru pro router.

"Je to poprvé, kdy byl podobný incident v ČR reportován. Od počátku tohoto roku se ale informace o těchto útocích v zahraničí pravidelně objevují," uvedl CSIRT s tím, že podobný útok se objevil i v sousedním Polsku.

Virus se zaměřuje na jednodušší modely routerů, které se snaží napadnout například prostřednictvím defaultně nastavených hesel pro konfiguraci a přihlášení k bezdrátové wi-fi síti. V tuzemsku šlo například o zařízení pro připojení přes ADSL, u kterého ale uživatel heslo změnil. Experti si tak lámou hlavu, jak se škodlivý kód do routeru dostal.

Po napadení zařízení virus zobrazuje na připojených počítačích falešné stránky, které se tváří například jako domovské weby Seznam.cz nebo Google.com. Ty pak umožní stažení dalšího viru přímo do PC.

Tagy: virus pocitac hacker hackerství

Zdroje: ČTK