Exmanažeři Mostecké uhelné u soudu neuspěli, Česko má šanci na miliardy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 12. 2017 15:44) - Aktuality autor: šar

Švýcarská nejvyšší soudní instance v hlavních bodech odmítla odvolání pěti odsouzených v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Nařídila ale nižšímu soudu, aby přezkoumal tresty tří odsouzených. Spolkový soud dále uznal odvolání Česka ohledně účasti v soudní proceduře. Státu to zřejmě nabízí šanci dostat se k miliardám korun zabaveným ve Švýcarsku. Dříve švýcarské soudy zamítly účast Česka jako poškozené strany z procedurálních důvodů. 

Severočeské doly

Severočeské doly,zdroj: Jiří Benák / iDnes.cz / Profimedia

Z několika verdiktů o rozsahu několika set stránek vyplývá, že soud potvrdil rozhodnutí federálního trestního tribunálu v Bellinzoně z podzimu 2013 o zabavení peněz odsouzených exmanažerů MUS. Švýcarští vyšetřovatelé zadrželi na jejich švýcarských kontech v přepočtu přes 13 miliard korun (přes 600 milionů švýcarských franků).

Švýcarský soud v listopadu 2013 kromě odsouzení manažerů rozhodl, že ze zablokovaných peněz v kauze MUS neuvolní žádné peníze jako odškodné pro Českou republiku ani pro společnost Czech Coal Services, která je nástupcem MUS.

"Stížnosti České republiky v souvislosti s její účastí na procesu Spolkový soud vyhověl," potvrdil nejvyšší soud v dnešním tiskovém prohlášení. "Spolkový soud dále vyhověl stížnosti České republiky, jíž federální trestní soud zabránil v účasti na procesu coby soukromé žalující straně kvůli opožděnému přihlášení.

Podle Spolkového soudu však měl být český stát připuštěn jakožto poškozený, protože uplatnil nároky na navrácení zabavených peněz. O nárocích českého státu může rozhodnout federální trestní soud v rámci dodatečného samostatného řízení," vysvětlil nejvyšší švýcarský soud v tiskové zprávě.

České ministerstvo financí v pátek už potvrdilo, že po úspěchu odvolání u švýcarského nejvyššího soudu bude náhradu škody uplatňovat.

Kromě toho soud vyhověl stížnosti dalšího odsouzeného aktéra kauzy, Belgičana Jacquese de Grooteho, a nařídil přezkoumat, zda jednal záměrně. "Vyhověno bylo stížnosti belgického občana. Federální trestní soud bude muset v tomto případě ještě přezkoumat, zda dotyčný jednal úmyslně," uvedl soud k osobě bývalého vysokého manažera Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, který v procesu dostal podmínku a peněžitý trest.

Soud v pátek v tiskové zprávě připomněl, že úlohou Belgičana bylo přesvědčit Českou republiku, aby v roce 1998 přistoupila na prodej zbytku akcií MUS vlastníkům většiny. Český stát přitom měl nabýt dojmu, že za tehdejší akciovou většinou a zamýšleným nákupem zbytku akcií ve skutečnosti stojí renomovaný zahraniční investor.

Soud nižší instance má podle páteční tiskové zprávy Spolkového soudu dále přezkoumat "určité další otázky v souvislosti s náklady a odškodněním". Soud prý dále odmítl stížnosti "třetích stran, u nichž byly zabaveny prostředky".

Na vyřízení podle sdělení soudu stále čekají další dvě stížnosti, které se týkají zabavení majetku a placení náhrady škody dědicům jednoho z obviněných, který zemřel ještě před zahájením procesu. Před procesem v březnu 2013 zemřel Luboš Měkota.

Federální trestní soud v Bellinzoně před čtyřmi lety potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz.

Z v pátek zveřejněných rozsudků vyplývá, že švýcarský nejvyšší soud zamítl odvolání týkající se trestu Koláčka a Krause a částečně je uznal v případě trestu Klimeckého, Čmejly a Diviše. O jejich trestu musí znovu rozhodnout soud v Bellinzoně.

Kauzou se zabývá také justice v ČR. V květnu žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů. K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.

Výběr událostí kauzy kolem Mostecké uhelné společnosti:

 • Listopad 1993 - Spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina vznikla MUS. Část akcií firmy šla do kuponové privatizace, další část akcií stát rozdal městům a obcím. Státu zůstal zhruba 46procentní podíl.
 • Květen 1998 - Stát ztratil kontrolu nad MUS. Doly ovládla neprůhledná společnost Appian Group, která skoupila dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy.
 • 29. července 1999 - Vláda Miloše Zemana (ČSSD) prodala firmě Investenergy resp. Appian Group státní podíl za 650 milionů Kč.
 • 21. listopadu 2003 - Česká televize uvedla, že privatizaci MUS zkoumá policie kvůli podezření, že MUS byla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace. V létě 2008 byl případ odložen.
 • 2003 - Majetek Appian Group koupil Appian Central European Development Fund spravovaný bankou Credit Suisse First Boston.
 • 11. března 2005 - Novým majitelem mosteckých dolů se stala Severočeská uhelná (SU), kterou ovládala čtveřice manažerů a členů statutárních orgánů Appian Group a MUS ve složení Antonín Koláček, Luboš Měkota, Vasil Bobela a Petr Pudil. Ti následně své podíly převedli na firmu Czech Coal N.V.
 • Červen 2005 - Švýcarská policie začala vyšetřovat podezření, že z MUS byly nelegálně vyvedeny peníze, jež byly poté "vyprány" ve Švýcarsku.
 • 16. května 2006 - Menšinový podíl v dolech získala Indoverse Czech Coal Investments Limited podnikatele Pavla Tykače.
 • 11. března 2008 - Koláček a Měkota prodali své podíly v důlní firmě svým dosavadním partnerům Bobelovi a Pudilovi.
 • Červenec 2009 - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká oznámila, že na základě výsledků vyšetřování švýcarských orgánů nechala kauzu privatizace MUS znovu otevřít.
 • Prosinec 2010 - Stoprocentním vlastníkem dolů se stala Tykačova Indoverse Czech Coal Investments Limited.
 • 24. října 2011 - Švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších machinací ve vztahu s MUS sedm lidí.
 • 13. listopadu 2011 - Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že ČR ztratila možnost uplatnit v trestním řízení ve Švýcarsku nárok na náhradu škody. Švýcaři se opakovaně dotazovali, zda se chce k řízení připojit jako poškozená strana, české úřady ale včas nereagovaly.
 • 19. prosince 2011 - Švýcarský soud zamítl dodatečně podanou žádost ČR o připojení k trestnímu řízení.
 • 5. června 2012 - Ministerstvo financí (MF) podalo trestní oznámení na exmanažery MUS a uplatnilo nárok na náhradu škody.
 • 20. června 2012 - Česká policie oznámila, že začala stíhat Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Měkotu, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pro podezření, že vyvedli ze společnosti 150 milionů dolarů a použili je na nákup jejích akcií. K obvinění z trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku přibylo v říjnu ještě obvinění z podvodu při privatizaci.
 • 9. března 2013 - Stíhaný Luboš Měkota zemřel.
 • 10. října 2013 - Švýcarský soud uznal vinnými Diviše, Koláčka, Čmejlu, Krause i Klimeckého z podvodů a praní špinavých peněz. Uložil jim nepodmíněné tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců a podmínečné pokuty. Belgičan De Groote, který Appian v minulosti v ČR reprezentoval, dostal peněžitý trest.
 • Červen 2014 - Manažeři nepravomocně odsouzení v kauze MUS obdrželi od švýcarského soudu písemné odůvodnění rozsudku, proti kterému se v červenci odvolali. Začátkem srpna pak advokátka manažerů oznámila, že budou u švýcarského odvolacího soudu požadovat veřejné projednání věci.
 • 29. ledna 2016 - Policie ČR ukončila vyšetřování kauzy MUS.
 • 24. května 2016 - Žalobci přerušili ze zdravotních důvodů stíhání obchodníka se zbraněmi Pavla Musely, který patřil k obviněným kvůli podezření z korupce při privatizaci MUS.
 • 14. října 2016 - Policie navrhla obžalovat aktéry kauzy MUS.
 • 2. května 2017 - Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze MUS. K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů Koláčka, Čmejlu, Diviše, Klimeckého a Krause, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.
 • 25. května 2017 - MF se připojilo do trestního řízení. Jako náhradu škody bude požadovat 8,6 miliard korun.
 • 29. prosince 2017 - Švýcarská nejvyšší soudní instance v hlavních bodech odmítla odvolání pěti odsouzených v kauze MUS. 

Tagy: Česko Švýcarsko zahraničí domácí kauza Mostecká uhelná justice a soudy zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK