EUR: Bezpečný přístav nebo čekání na nehodu?
Je možné, aby se měnový pár EUR/USD dostal na hodnotu 0,95 a pak na 1,30? Tedy můžeme očekávat, že dolar bude silnější než euro?
Převzato ze serveru Finance.cz
Deset šokujících předpovědí pro rok 2009. Tak by se dala nazvat série článků, kterou na Finance.cz publikujeme každý týden. Ve čtvrtém dílu bude řeč o měnovém páru EUR/USD, který se v současnosti pohybuje na hodnotě 0,79. Jsme zvyklí vnímat euro silnější než dolar. Dočkáme se ale chvíle, kdy dolar euro "rozdrtí"?
Potenciálním problémům v Eurozóně se nedostává pozornosti, které si zasluhují. Rozvahy evropských bank jsou pod silným tlakem kvůli nadměrné angažovanosti ve východní Evropě – regionu, který bude během roku 2009 ve zvýšené míře stagnovat.
Současně se zvyšují vnitroevropská ekonomická napětí o čemž svědčí marže vládních dluhopisů vs. Bunds. Kromě toho platí, že USD je primárním médiem směny peněz na peněžních trzích, což zajišťuje vysokou poptavku po USD tak dlouho, dokud trhy zůstanou napjaté. K tomu je třeba říci, že USD není zdravou měnou a patrné problémy v Eurozóně se na ní rychle odrazí. Pohyb k 0,95 bude proto podceňovat podstatu problému.
FX v roce 2009
EUR vypadá na začátku roku 2009 velmi draze a očekáváme, že se později během roku mohou stahovat černé mraky nad realizovatelností jednotné měny, zvlášť pokud jedna nebo více zemí v unii, např. Itálie nebo Řecko, pohrozí že opustí měnovou unii kvůli devastujícím účinkům silného Eura na jejich ekonomiky.
Všimněte si, že se 10leté státní dluhy pro Itálii, Řecko a jiné země EU obchodují při značně vyšším výnosu než německý dluh – o více než 130 bazických bodů v případě italských 10letých dluhopisů z poloviny prosince.
Jekékoli ohrožení integrity EU by mělo velký dopad na měnu, pokud se manažeři světových rezerv budou snažit diverzifikovat svoje angažovanosti k EUR. Velmi se obáváme o evropské banky a jejich velkou angažovanost ke středo o východoevropským ekonomikám a potenciálně značným úrovním nesplácení půjček v zahraničí učiněných v letech bubliny.
Uvolnění velké úvěrové bubliny v roce 2008 způsobilo značné posuny ve všech třídách aktiv. V centru bouře byly přitom cizí měny, a to především když se globální trhy začaly uprostřed roku destabilizovat a pak se v září a říjnu rozpustily.
Co tedy přinese rok 2009 dalším hlavním měnám?
GBP/USD: Libra se začala dostávat ze svého extrémního oslabení na konci roku a rekordních minim vůči USD v lednu. I když moc nevěříme ekonomickému potenciálu Velké Británie, extrémně slabá libra je účinným lékem na nemoci, kterými trpí, a očekáváme, že se libra vrátí zpět, i když váhavě. Stále se díváme nedůvěřivě na veřejné finance a nevidíme žádný způsob, jak by vláda mohla přijít s důvěryhodnými plány na zacpání děr v bilanci kdykoliv v blízké budoucnosti, proto dlouhodobé perspektivy pro libru nejsou příliš příznivé.
USD/CHF: Síly působící na švýcarský frank se ho pokoušejí táhnout do opačných směrů, přičemž převahu nezískává ani jedna strana. Problémy bankovního sektoru a velmi agresivní snížení úrokových sazeb SNB (Švýcarskou národní bankou) až téměř na nulu způsobily na konci minulého roku velké ztráty franku.
Avšak návrat k větší averzi k riziku a zejména ztráta důvěry v euro přinesly franku obnovenou sílu ve skutečnosti v takové míře, že SNB již zahájila program verbální intervence. Hrozba intervence je reálná, ale pravděpodobně pouze pokud se EUR/CHF dostane dolů na 1,45. Vůči USD může frank pokračovat v oslabování, ale mírnějším tempem.
AUD/USD: Australský dolar se i nadále obchoduje v pásmu vůči všem ostatním hlavním měnám, když se trh pokouší zjistit, zda nucený krok zpět v deleveraging (snižování pákového efektu) v září/říjnu minulého roku učinil AUD mnoho škod.
Australský dolar: Doporučení pro investory
Domníváme se, že dojde k dalšímu oslabení: zaprvé kvůli oslabení globální ekonomiky, a také kvůli tomu, že cítíme existující rizika pro čínskou ekonomiku, která ještě nebyla dostatečně rozpoznána a Austrálie přitom zůstává být velmi angažovaná vůči čínské poptávce. Také platí, že AUD má sklon k špatnému výkonu, když jsou akciové trhy slabé. Máme optimističtější cíl pro dlouhodobý výhled pro AUD, kterým je pravděpodobnost, že se Číně podaří rychle dostat z problémů, pokud k tomu nedojde, tento cíl by byl ohrožen.
Autor pochází ze Saxo Bank. Získejte kompletní dokument Výhledu Saxo Bank pro rok 2009