Dnes je úterý 9. března 2021., Svátek má Františka
Počasí dnes 5°C Skoro zataženo

Ekonomka: Kalousek se s DPH přepočítal. Vyhrotí sociální nepokoje

Ekonomka: Kalousek se s DPH přepočítal. Vyhrotí sociální nepokoje
zdroj: Profimedia.cz

Poté, co vláda vyděsila důchodce, že je ve hře zmražení valorizace důchodů - přesně podle pravidla nejdřív je zastrašíme a pak jim trošku vrátíme – zamýšlí nyní vláda valorizaci důchodů dočasně „jenom“ zpomalit. Bez uzákonění, kdy ono zpomalení skončí, však ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová vidí návrat k normálu černě. Vládou plánované zvýšení DPH podle ní dost možná povede k sociálním nepokojům.

Ze současné hladiny DPH čtrnáct a dvacet procent chce vláda utáhnout šrouby a posunout obě hranice, a to na patnáct a jedenadvacet procent. Kvůli ekonomické krizi pak zvažuje i zvýšení daně z příjmů, ba dokonce chce zavést daň pro bohaté. Právě tu posledně jmenovanou považuje Markéta Šichtařová za populistickou a pro státní kasu bez přínosu. Za to růst DPH a daní z příjmů podle ní zadusí hospodářský růst.

Němci, těšte se na nákupní nájezdy Čechů

„No, zamýšlené DPH ve výši patnáct a jedenadvacet procent už je opravdu hodně vysoko a asi to povede k určitým bouřím, protože ve srovnání třeba s Německem už ceny potravin, ale i ostatního zboží, hodně ujedou,“ okomentovala Šichtařová pro ParlamentníListy.cz záměry vlády.

A tak se naši sousedi prý mohou připravit na nájezdy českých zákazníků. „Takže takové nájezdy do zahraničí pravděpodobně letos nejenže neskončí, ale budou asi ještě masívnější,“ prorokuje ekonomka.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,250 26,350
USD 22,120 22,260
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma