Dvě řeky v Pardubickém kraji jsou na nejvyšším povodňovém stupni

- Aktuality autor: Michal Polák

Vytrvalý déšť zvýšil hladiny řek v Pardubickém kraji. Doubrava v Pařížově a Novohradka v Luži dosáhly časně ráno třetího stupně povodňové aktivity, ohrožení. Kvůli Novohradce na Chrudimsku vydali meteorologové výstrahu před extrémním nebezpečím záplav. Rychle se zvedají i další řeky, vyplývá z informací státního podniku Povodí Labe.

Rozvodněná řeka

Rozvodněná řeka,zdroj: ThinkStock

 Nejnižší, první stupeň povodňové aktivity, platí na Chrudimce v Hamrech, Přemilově a Padrtech. Rychlé zvyšování hladiny zaznamenali vodohospodáři také na Novohradce v Úhřeticích, kde byl dosažen druhý povodňový stupeň, a na Labi v Přelouči. První stupeň platí také na Krounce v Otradově, rychle stoupá potok Ležák v Zaječicích. Potok Ředička také ohrožuje asi 20 domů v Horních Ředicích na Pardubicku. 

"Doubrava je regulovaná. Hrázný z Pařížova pouští maximálně 26 kubíků. Pokud nezačne víc pršet, nemělo by nás nic ohrožovat. Horší jsou potůčky ze Železných hor, které procházejí městem zatrubněnými částmi. Snad to trubky stačí pobrat," řekl starosta Ronova nad Doubravou na Chrudimsku Miroslav Žítek. V Ronově se voda z Doubravy už vylila na louku, v místní části Mladotice obydlí zatím bezprostředně neohrožuje. 

Všechny toky budou ještě růst

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) svolal na 10:00 na krajský úřad povodňovou komisi. Kvůli množství srážek, které v regionu spadly od pondělního večera, a vzhledem k předpovědi počasí chce získat podrobný přehled o současné situaci a přijatých opatřeních. 

"Vzhledem k předpokládaným srážkám očekáváme vzestupy hladin na všech tocích s dosažením stupňů povodňové aktivity zejména ve vodních tocích na Českomoravské vrchovině a dále na horním Labi a Jizeře," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. 

Hasiči museli v noci vyjíždět k čerpání vody z desítek zatopených sklepů a dalších prostor. Například v bioplynové stanici v Dříteči na Pardubicku voda natekla do strojovny a bylo nutné ji odčerpat. V Ostřetíně na Pardubicku se valila voda z pole a začala zaplavovat a plnit příkopy a postupně i vozovku. "Čtyři hasičské jednotky zasahovaly v půl jedné ráno v Dolní Rovni na Pardubicku, kde se v obci vytvořila velká laguna a zaplnila i příkopy. V Němčicích hasiči ve 2:00 odčerpávali vodu ze zatopené silnice," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Tagy: doubrava Pardubicko deštivé počasí Novohradka

Zdroje: ČTK